Sekcia

Rok 1976: ..a televízny moderátor mohol zvolať „Sme majstri Európy...“

Futbalová Európa spoznala 20.júna 1976 svojho šampióna. Prostredníctvom fotografií z archívu TASR si pripomeňme tváre futbalistov, ktorí sa pričinili o zisk titulu majstrov Európy pre rok 1976.

 

Ešte pred semifinálovým zápasom s Holandskom sa stretli hráči pod vedením trénerov na sústredení vo Vysokých Tatrách. Okrem tréningu sa stretli aj so svojimi fanúšikmi, ktorí obdivovali mužstvo, ktoré sa dostalo až do samého finále.

Zostava pod vedením trénerskej dvojice Václav Ježek  - Jozef Vengloš zvíťazila vo finálovom zápase európskeho šampionátu, ktorý sa konal v Belehrade. V tíme mali početné zastúpenie Slováci.

 

 

Majstrovstvá starého kontinentu sa v tom čase hrali iným systémom. Do finálového turnaja, ktorý sa konal v hlavnom meste Juhoslávie postúpili štyri najlepšie družstvá: domáca Juhoslávia, Nemecko, Holandsko a Československo.   

Na štadióne Crvenej zvezdy Belehrad sa 20. júna 1976 začal finálový zápas Československa s NSR. Dvomi gólmi sa už v prvom polčase zaskveli Slováci  Ján Švehlík a Karol Dobiáš. Zápas sa v riadnom hracom čase skončil remízou a nakoniec museli rozhodnúť až strely zo značky pokutového kopu. Po poslednej penalte Antonína Panenku mohol populárny televízny moderátor Karol Polák  zvolať „Góol! Sme majstri Európy...“.

 

 

V ére spoločného štátu sa československá futbalová reprezentácia zúčastnila na troch európskych šampionátoch. Z každého si priniesla medailu. Slovenskí hráči boli vždy pevnou súčasťou tímu.