Sekcia

Rok 1954:Do hydroelektrárne v Hornej Strede dopravili prvý generátor

Na rieke Váh, neďaleko známych kúpeľov Piešťany, rastie jedno z mnohých vodných diel spriemyselňovaného Slovenska - hydrocentrála v Hornej Strede.

 

     Stavba tretieho vážskeho stupňa - hydrocentrála v Hornej Strede, už postúpila o veľký kus dopredu. K týmto vysokým výkonom dopomohli pracujúcim nové formy práce - široko rozvinuté socialistické súťaženie.

     V týchto dňoch je na stavenisku rušno. Robotníci hydroelektrárne v Hornej Strede na čele s riaditeľom Pavlom Capákom srdečne privítali v sobotu 10. apríla 23-členný kolektív zamestnancov dopravného závodu ČSAD 174 v Prahe, ktorý priviezol na ich stavbu prvý generátor.

Riaditeľ hydroelektrárne v Hornej Strede Pavol Capák srdečne víta kolektív zamestnancov dopravného závodu ČSAD 174 v Prahe, ktorý priviezol na ich stavbu mohutný generátor. Foto: archív TASR, autor K. Cích/10. apríla 1954

 

     "Kolóna, ktorú viedol riaditeľ dopravného závodu Jan Tomášek, dodržovala pri preprave generátora zo závodu ČKD Stalingrad v Prahe - Vysočanoch prepravný plán. Tak sa im podarilo dopraviť tento cenný stroj, vyrobený rukami českých robotníkov včas a neporušený do Hornej Stredy.

     Za necelých päť dní doviezli na špeciálnych podvozkoch ťahaných ťažkými traktormi, celý vertikálny generátor, ktorý váži vyše 140 ton. Dopravením zostaveného generátora až na stavbu, dosiahli pracujúci tejto stavby socializmu veľké finančné úspory", uvádza archívna správa TASR.

Záber z prepravy generátora. Foto: archív TASR, autor K. Cích/10. apríla 1954
Záber z prepravy generátora. Foto: archív TASR, autor K. Cích/10. apríla 1954