Sekcia

Rok 1974: Vo Vysokých Tatrách zahynulo v lavínach 14 ľudí

V druhej polovici januára 1974 prevládali vo Vysokých Tatrách nepriaznivé poveternostné podmienky. V období od 18. do 21. januára spadlo niekoľko desiatok lavín. Tri z nich mali tragické následky. Pod snehom sa ocitlo 31 ľudí, 14 z nich pád lavíny neprežilo.

     Na Popradskom Plese vo Vysokých Tatrách zorganizovala v januári 1974 Stredná priemyselná škola strojnícka z Komárna pre svojich študentov lyžiarsky výcvik. Štvrtý deň výcviku, v nedeľu 19. januára sa počasie na horách výrazne zhoršilo. Na akútne lavínové nebezpečenstvo boli chatárom upozornení aj vedúci lyžiarskeho kurzu. Napriek upozorneniam sa ráno 20. januára rozhodli vo výuke pokračovať. Skupina žiakov sa rozdelila na dve skupiny.

     Slabší lyžiari sa odišli lyžovať na svah pod Ostrvou, ostatní zostali na relatívne bezpečnom svahu pod prístupovou cestou na Popradské pleso. Pre pretrvávajúce zlé počasie (hmla, sneženie s dažďom, vietor) sa vedúci inštruktor rozhodol po polhodine výcvik prerušiť. Skupina 10 študentov s učiteľom sa už zhromaždila na ceste. Tam čakali na ostatných, aby sa spolu presunuli na chatu. Približe o 10.40 sa z protiľahlého svahu, pod sedlom nad Skokom, uvoľnila veľká lavína. Masa vlhkého snehu nabrala veľkú rýchlosť a po prekonaní Hincovho potoka postupovala ďalej na protisvah, na ktorom sa nachádzal zvyšok vracajúcej sa skupiny študentov.

     V lavínovom nánose zostalo 11 študentov a ich učiteľ so synom. Študenti, ktorí čakali na svojich spolužiakov na ceste boli lavínou zasiahnutí iba čiastočne a svojpomocne sa z nej vyslobodilili. Ihneď začali svojich spolužiakov hľadať a jeden študent utekal na chatu, aby privolal pomoc.

 

     Po príchode horských záchranárov sa začalo systematické prehľadávanie lavínového nánosu. Do hľadania sa zapojil aj lavínový pes Udo. Približne tri hodiny po páde lavíny, v hĺbke dvoch metrov objavili záchranári telo triedneho učiteľa. Neskôr ďalších dvoch študentov. Po piatich hodinách od pádu lavíny označil lavínový pes polohu ďalšieho študenta. Bol zasypaný v sediacej polohe približne 60 cm nánosom snehu. Bol v bezvedomí. Po rýchlom transporte na chatu sa ho podarilo priviesť k vedomiu. Záchranárom sa podarilo nájsť v tento deň ešte telá dvoch študentov. Záchranárske práce boli pre zlé počasie a tmu prerušené o 23. hodine.

     Nasledujúci deň boli do záchrannej akcie povolané posili, zasypaných študentov hľadali zamestnanci z miestnych podnikov, obyvatelia i vojaci. Našli telá ďalších piatich študentov. Posledné obete tejto lavíny sa našli až 3. mája a 18. mája tesne pod Hincovým potokom.

     Po tejto lavínovej nehode vydalo Ministerstvo SSR zákaz organizovať lyžiarske výcvikové kurzy vo vysokohorskom prostredí.

     V tento deň (20. januára) padli ešte dve lavíny. Pod Skalnatým plesom a v Malej Studenej doline, pri ktorých zahynuli ďalší dvaja ľudia. Stredisko lavínovej prevencie vyhlásilo vzhľadom na meteorologické a snehové podmienky pre Vysoké Tatry od 14. januára veľké lavínové nebezpečenstvo, od 19. januára akútne lavínové nebezpečenstvo. Informácie o ňom boli vysielané v rozhlase a mali ich aj všetky vysokohorské chaty a lyžiarske strediská.