Sekcia

Rok 1952: Nové formy práce v trnavskom Kovosmalte

Nízka kvalita práce, neplnenie noriem je vždy dôvodom k zmene. Do trnavského Kovosmaltu zavítala delegácia sovietskych stachanovcov, aby predviedli zväzákom v závode nové formy práce.

 

     „Návšteva sovietskych stachanovcov v trnavskom Kovosmatle našla u pracujúcich a najmä medzi mládežou širokú ozvenu. V diskusii so sovietskymi hosťami sa kovosmaltskí zväzáci dozvedeli o práci komsomolcov v sovietskych závodoch. Tento rozhovor bol podnetom, aby svoju činnosť zaktivizovali a hľadali možnosti účinnej pomoci tam, kde bolo plnenie plánu ohrozené.

     Najväčšou slabinou bol v Kovosmalte pás pri výrobe kachiel Club, kde zaostávali s plnením plánu. Zväzáci sa rozhodli, že toto úzke miesto odstránia a zriadili „Pás mladých budovateľov“, na ktorom na počesť narodenín veľkého vodcu a učiteľa pracujúcich J. V. Stalina začali s výrobou ešte v decembri minulého roku", píše sa v archívnej správe TASR.

Medzi najlepšie pracovníčky na Páse mladých budovateľov patrí Emília Šmidovičová, ktorá pracuje na montáži čiernych a mriežkových pŕs na klubovky. Pracuje presne a spoľahlivo. Je tak dobre zapracovaná, že jej výkon nahradzuje dve pracovné sily. Foto: archív TASR, autor K. Cích 11. februára 1952

 

     Nadšeným budovateľským zápalom sa podarilo zväzákom po krátkom zapracovaní plniť denný plán nad sto percent. Len nepravidelný prísun materiálu a menej kvalitné dielce dodávané zo strediska 135 im prekážali dosiahnuť ešte lepšie výsledky. Pracujúci v stredisku 135 zlepšením technologického procesu pri smaltovaní skvalitnia dielce, a tak pomôžu zväzákom pri páse znížiť percento výmetu.

Jedna z najlepších pracovníčok pri Páse mladých budovateľov Mária Danišová prišla do závodu dobrovoľne z administratívy iba pred mesiacom. Výkonom a kvalitou pracovných operácií stala sa príkladnou pracovníčkou. Svoje pracovné nadšenie chce prenášať i na ostatných zväzákov agitáciou v budovateľskom kútiku, ktorý zriadia v stredisku. Foto: archív TASR, autor K. Cích 11. februára 1952