Sekcia

Rok 1953: Prežité leto na Trati družby

Vyše 3 000 mladých budovateľov socializmu, brigádnikov - študentov zo všetkých krajov Slovenska sa vystrieda počas tohtoročných letných prázdnin na Trati družby, aby svojou prácou prispeli k urýchlenej výstavbe hlavnej dopravnej tepny so Sovietskym zväzom.

 

     "Po celej stavbe od Kuzmíc až po Krompachy ožila Trať družby mladým budovateľským elánom. Brigádnici prvého turnusu, ktorí pracujú na stavbe v mesiaci júl, vyhlásili posledný týždeň za údernícky. Výťažok prvého dňa úderníckeho týždňa - vyše 20 000 Kčs venovali na Fond solidarity, aby tak umožnili cestu mládeži koloniálnych krajín na bukurešťský festival.

     Ako najlepšia brigáda na Trati družby je brigáda Vyššej priemyselnej školy J. V. Stalina z Košíc, ktorá pracuje na úseku 011 v Slivníku. Od začiatku svojej brigády podávala až 131 % výkon. V úderníckom týždni dosahovala 169 % výkon. Zároveň medzi sebou súťažia o najlepšieho pracovníka. Takouto úderníckou prácou si krátili úpravu trasy, ktorá mala byť hotová do 1.augusta", uvádza archívna správa TASR.

Z troch čiat brigády Vyššej priemyselnej školy J. V. Stalina z Košíc je najlepšia Oceľová šestka, vedená zväzákom Pavlom Kobom. Robí viac ako dve normy denne. Foto: archív TASR, autor J. Kočiš/28. júla 1953