Sekcia

Rok 1956: Prvé Kopaničiarske slávnosti

Na slovensko-moravskom pomedzí v obci Starý Hrozenkov sa uskutočnili v dňoch 25. a 26. augusta pod heslom Za nový život na našich kopaniciach Slávnosti družby Čechov a Slovákov.

 

     "V rámci osláv 12. výročia Slovenského národného povstania usporiadali okresy Trenčín, Uhorský Brod a Nové Mesto nad Váhom Slávnosti družby Čechov a Slovákov.

     V sobotu 25. augusta popoludní otvorili slávnosti odovzdaním novej Osemročnej strednej školy v Starom Hrozenkove. V kultúrnom programe vystúpili miestni pionieri a zväzáci a spevácky súbor Domu osvety Dvořák z Uherského Brodu", píše sa v archívnej správe TASR.

Nová Osemročná stredná škola v Starom Hrozenkove. Foto: archív TASR, autor V. Přibyl/26. augusta 1956
V kultúrnom programe vystúpili miestni pionieri a zväzáci a spevácky súbor Domu osvety Dvořák z Uherského Brodu. Foto: archív TASR, autor V. Přibyl/26. augusta 1956

 

     Slávnosti vyvrcholili v nedeľu 26. augusta. Predpoludním vystúpili v amfiteátri na stráni pri obci Starý Hrozenkov detské súbory a popoludní po krásnom pestrom sprievode krojovaných súborov bolo v amfiteátri vystúpenie dospelých.

Dievčatá zo Starého Hrozenkova. Foto: archív TASR, autor V. Přibyl/26. augusta 1956

 

     Kopaničiarske slávnosti sú sviatkom, kedy sa stretávajú priatelia z oboch strán hraníc. Slávnosti sa od roku 1956 pravidelne otvárajú pri Lipe bratstva, ktorú predkovia zasadili v roku 1922 na slovensko-českej hranici ako symbol priateľstva a porozumenia.

Chlapci z Trenčína a dievčatá zo Starého Hrozenkova v družnej besede. Foto: archív TASR, autor V. Přibyl/26. augusta 1956