Sekcia

V tvorbe Vladimíra Kompánka dominovali motívy rodného kraja

Vladimír Kompánek sa venoval komornej a monumentálnej sochárskej tvorbe, drevenej hračke, kresbe, ilustrácii a od polovice 70. rokov 20. storočia aj maľbe.

 

     Akademický maliar a sochár Vladimír Kompánek bol jedným zo zakladajúcich členov Skupiny Mikuláša Galandu, hlásiacej sa k odkazu moderny. Vo svojej tvorbe tematizoval slovenskú krajinu, motívy z rodného kraja, ľudové zvyky a hmotnú kultúru.

     Vladimír Kompánek sa narodil 28. októbra 1927 v Rajci. V rokoch 1949-1954 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na oddelení grafiky u profesora Dezidera Millyho a na oddelení figurálneho sochárstva u profesora Jozefa Kostku.

     V rokoch 1964 a 1966 reprezentoval Slovensko na Bienále umenia v talianskych Benátkach. O rok neskôr (1967) získal vo Viedni významnú Cenu Johanna Gottfrieda von Herdera. Svojou tvorbou reprezentoval Slovensko na svetovej výstave EXPO'67 v kanadskom Montreale a v roku 1970 na EXPO v japonskej Osake.

Do Osaky - dejiska Svetovej výstavy Expo 70 - odídu v najbližších dňoch prví slovenskí výtvarníci, ktorí sa podieľajú na náplni a výtvarnom riešení československej expozície. Oživením čs. expozície bude kolekcia drevených plastík sochára Vladimíra Kompánka, vyjadrujúca optimizmus a čistú jednoduchosť slovenskej ľudovej plastiky a architektúry. Foto: archív TASR, autor M. Borodáčová/13. januára 1970
Vyše sto drevených hračiek - plastík, ale aj olejomaľby a kresby predstavuje výstava Rozprávkový svet Vladimíra Kompánka, ktorú inštalovali v bratislavskom Dome československo-sovietskeho priateľstva a je venovaná Medzinárodnému dňu detí. Foto: archív TASR, autor M. Borodáčová/29. mája 1987

 

     V roku 1968 sa Vladimír Kompánek aktívne zapojil do spoločenského procesu a podieľal sa na vydávaní Súkromných listov Skupiny Mikuláša Galandu. Sedemdesiate a osemdesiate roky minulého storočia sa v jeho tvorbe nesú v znamení maľby.

     Výtvarník je laureátom ceny Cypriána Majerníka (1965), ceny Miloša Bazovského (2003), ceny Martina Benku (2002) a štátneho vyznamenania Rad Ľudovíta Štúra (2007). V roku 2008 sa stal držiteľom Krištáľového krídla - mimoriadnej ceny za celoživotné dielo.

     Akademický sochár a maliar Vladimír Kompánek zomrel 20. januára 2011 vo veku 83 rokov v Bratislave.

Predseda Parlamentného zhromaždenia Rady Európy Miguel Angel Martinez navštívil 19. januára, v prvý deň svojho pobytu v Bratislave, ateliér maliara a sochára Vladimíra Kompánka. V sprievode umelca a veľvyslankyne SR pri Rade Európy Evy Mitrovej si M. A. Martinez vybral dve drevené plastiky a jednu olejomaľbu, ktoré budú zdobiť areál Parlamentného zhromaždenia Rady Európy v Štrasburgu. Vladimír Kompánek (vľavo) víta vo svojom ateliéri M. A. Martineza. Foto: archív TASR, autor V. Benko/25. januára 1994