Sekcia

Vatry vzplanú aj nad Hanušovcami

V tieto dni vzplanú na Slovensku vatry na počesť nehynúcej pamiatky na príslušníkov partizánskych brigád, ktorí položili svoje životy v Slovenskom národnom povstaní.

 

     Už od roku 1943 pôsobila na východnom Slovensku partizánska brigáda Čapajev, v ktorej bojoval aj náčelník štábu mjr. Ľudovít Kukorelli. Od polovice júla 1943 začala brigáda uskutočňovať partizánsku vojnu. Vyhadzovala koľajnice a transporty, prepadala sklady, ničila mosty, podnikala trestné akcie proti fašistickým pohlavárom.

     Často operovala v okolí obce Hanušovce nad Topľou, ležiacej na úbočí Slánskych vrchov. V obci našli partizáni často pomoc a útočisko.

Pohľad na Hanušovce nad Topľou. Foto: archív TASR, autor G. Bodnár/31. júla 1964
Dňa 30. augusta 1944 pod vedením Ľudovíta Kukorelliho zaútočili partizánske jednotky na hitlerovské oddiely v Hanušovciach a vyhodili viadukt, čím odrezali nacistov od zázemia. Foto: archív TASR, autor G. Bodnár/31. júla 1964

 

     Účinnú pomoc poskytovala v SNP partizánom obyvateľka Hanušoviec Alžbeta Molitorisová. Vo svojom dome spolu s manželom, ktorý bol v Slánskych horách partizánskou spojkou, ošetrovali partizánov.