Sekcia

Rok 1961: Pomalý slimák prináša rýchlo peniaze

Na sklonku minulého roka v roľníckom družstve Veselé v Trnavskom okrese zaviedli netradičný spôsob chovu slimákov.

 

     "Eurohybridných slimákov dnes už v počte niekoľkotisíc kusov úspešne chovajú na roľníckom družstve vo Veselom v špeciálnych klietkach v kooperácii s odbornou švajčiarskou firmou.

     Pre tento progresívny spôsob chovu sa rozhodli najmä v snahe nenarušiť prirodzenú rovnováhu biologických druhov v prírode zberom slimákov. Do popredia tu samozrejme vystupuje i ekonomická otázka. Intenzívny chov slimákov tak, ako ho začali realizovať veselskí družstevníci, prináša už svoje ovocie najmä v rozširovaní spolupráce s ďalšími organizáciami a tiež i súkromnými osobami v zakladaní vlastných chovov", píše sa v archívnej správe TASR.

Jednomesačné mláďatá slimáka Eurohybrid. Foto: archív TASR, autor D. Šulla/23. januára 1991

 

     Slimáky, o ktoré je v zahraničí čoraz väčší záujem, sa stávajú vzácnym vývozným artiklom. Dospelý slimák znáša vajíčka dvakrát za rok, pričom na jednu skládku znesie 60 až 150 vajíčok v priemernej váhe 7 gramov. Jatočnú váhu 10-12 gramov dosiahne slimák za 6-8 mesiacov. Pohlavnú zrelosť za 10 až 12 mesiacov.

     Veselskí družstevníci chovajú slimákov po 25 kusoch v klietkach z durofolu, v ktorých je potrebné dodržiavať určitý stupeň vlhkosti, teploty a striedanie svetla (deň, noc). Hoci je slimák hermafrodit, na párenie sú potrební dvaja jedinci. Slimák znáša vajíčka do upravených kelímkov so zeminou, v ktorých sa v priebehu 12 až 25 dní liahnu malí slimáčikovia. 

Takto vyzerajú jednodňové (práve vyliahnuté) mláďatá slimáka Eurohybrid. Foto: archív TASR, autor D. Šulla/23. januára 1991