Sekcia

Prešov: Športoviská i ulice zaplnili pionieri - športovci

Začiatkom 70.rokov minulého storočia patrili v Prešove prvé dni letných prázdnin hlavne mladým športovcom.

 

Na východné Slovensko pricestovali športovci mládežníckych kategórií z krajín socialistického bloku na Veľkú cenu Pionierskej organizácie Socialistického zväzu mládeže. To sa samozrejme nezaobišlo bez slávnostných nástupov v pionierskych rovnošatách ani príhovorov straníckych šéfov. Silu športového ducha demonštrovali organizátori aj slávnostným sprievodom po prešovskom korze.

 V uliciach mesta Prešov i v okolitých obciach mohli obyvatelia povzbudzovať cyklistov. Okrem nich sa však si svoje sily zmerali aj šachisti, plavci a atléti, ktorí súťažili v štvorboji na štadióne Slávie Prešov v areáli vtedajšej Univerzity Pavla Jozefa Šafárika.

 

FOTO: V sobotu 7. júla uskutočnili sa na VC PO SZM v Prešove cyklistické preteky na 40 km trati z Prešova do Bertoviec a späť.  Pri rozhodcovskom stole. Foto: Archív TASR, autor A.Haščák, 10.júla 1973.

 

Na organizácii podujatia sa podieľali stovky Prešovčanov, ktorým išlo predovšetkým o vytvorenie čo najlepších podmienok pre mladých športovcov. Tí sa im odmenili výbornými výkonmi. Na všetko dozerali renomovaní rozhodcovia a medzi divákmi mohli ľudia vidieť aj vynikajúcich športovcov – reprezentantov, ktorí prišli mladé talenty podporiť. Zárukou kvality organizácie bol nepochybne  riaditeľ podujatia  - legenda športovej žurnalistiky Gabriel Zelenay.

 

V sobotu 7. júla uskutočnili sa na VC PO SZM v Prešove cyklistické preteky na 40 km trati z Prešova do Bertoviec a späť. Po veľkom boji zvíťazil pionier Pavol Kulhánek /ČSSR/ Na VC PO SZM zavítal v sobotu 7. júla predseda ÚV SZM Juraj Varholík. Foto: Archív TASR, autor A.Haščák, 10.júla 1973.
Veľká cena PO SZM v Prešove Druhý ročník Veľkej ceny PO SZM v Prešove, na ktorom sa zúčastňujú mladí športovci zo ZSSR, Maďarska, NDR, Poľska, Bulharska, Rumunska a štyroch družstiev ČSSR pokračoval ďalšími súťažami.  Záber zo vzájomného stretnutia v šachu zľava: Romeo Ionescu z RĽR a Valerij Čechov zo ZSSR. Foto: Archív TASR, autor J.Valko, 7.júla 1971.
FOTO: V pondelok 9. júla pokračovali posledné súťaže športových disciplín IV. ročníka Veľkej ceny PO SZM a XVII. ročníka medzinárodného ľahkoatletického štvorboja priateľstva. Genadij Ryk /ZSSR/ obsadil v skoku do diaľky 2. miesto. Foto: Archív TASR, autor A.Haščák, 10.júla 1973.