Sekcia

V ústrety pracujúcim ženám

Pranie detských bavlnených plienok bola kedysi riadna fuška. Malé batoľa ich denne spotrebovalo dvadsať a viac kusov. A tak mali mamičky o zábavu postarané.

     Plienky povievali vo dvoroch a na balkónoch. Matky malých detí ich každý deň vo veľkých plechových hrncoch vyvárali, plákali a žmýkali. Po večeroch sa žehlilo. Tento stereotyp trval tak dlho, pokiaľ sa dieťa nenaučilo chodiť na nočník.

Unikátny nápad

     So zaujímavou myšlienkou prišiel v roku 1958 bratislavský podnik komunálnych služieb. Aby mohli mamičky účelnejšie využívať svoj voľný čas a boli oslobodené od driny s plienkami, zaviedli nový druh služieb – pranie a požičiavanie detských plienok s donáškou priamo do bytu. Služba sa rýchlo ujala a tešila sa veľkej obľube bratislavských mamičiek.

Pranie podľa celoštátnych predpisov

     V archívnej správe TASR sa píše, že v ústrednej práčovni na Prešovskej ulici vyperú a rozpožičajú denne najmenej 2 500 plienok 115 zákazníkom. Dodávkové autá im privezú denne priamo do bytu čisté a odvezú znečistené plienky do práčovne. Za túto službu zaplatí zákazník 20 halierov za jednu plienku, ktorých si môže objednať ľubovoľné množstvo, no najmenej dvadsať kusov. V práčovni prechádzajú plienky vstupnou kontrolou. Znečistené sa 24 hodín dezinfikujú v alkalickom roztoku. Pranie sa riadi celoštátnym jednotným technologickým postupom. Sušia a hladia sa v teplom vzduchu pod tlakom šiestich atmosfér.

 

     Jednou zo zákazníčok komunálnych služieb je aj mladá mamička, pracovníčka Slovenského vydavateľstva politickej literatúry Želmíra Babušková. Má dvojmesačného Igorka a denne pre neho potrebuje 30 plienok.

Želmíra Babušková je s touto službou komunálnych podnikov nielen nanajvýš spokojná, ale priam nadšená a horlivo ju propaguje medzi mladými matkami, ktoré majú k nej nedôveru. Foto: archív TASR, autor J. Teslík/5. novembra 1958
Zdravým spánkom spí Igorko Babušek po prebalení do hygienicky čistých plienok. Foto: archív TASR, autor J. Teslík/5. novembra 1958
Rodičia malého Igorka si môžu dovoliť za priaznivého počasia aj každodennú zdravotnú prechádzku po čerstvom vzduchu! Odpadli starosti s praním, sušením a hladením plienok, a tak získaný voľný čas môžu venovať sebe, svojmu synkovi, čítaniu, počúvaniu rozhlasu alebo inej zábave či odpočinku. Foto: archív TASR, autor J. Teslík/5. novembra 1958