Sekcia

Rok 1957: Nemocnica v Trnave patrí medzi najlepšie u nás

Okresný ústav národného zdravia v Trnave je jedným z najlepších ústavov svojho druhu na Slovensku.

 

     "Na OÚNZ v Trnave sú napojené aj ďalšie okresy: Sereď, Pezinok, Galanta a časť Hlohoveckého okresu. Ústav poskytuje službu vyše 200.000 občanom. O tom, ako úlohy ústavu z roka na rok vzrastajú, svedčia napríklad tieto údaje: kým v roku 1952 sanitnými autami previezli 3.609 pacientov a prešlo sa 126.913 kilometrov, v roku 1956 už previezli 8.964 pacientov a prešlo sa 268.964 kilometrov. V minulom roku vyšetrili a ošetrili v zariadeniach OÚNZ v Trnave okolo jeden a pol milióna ľudí", uvádza archívna správa TASR.

 

     "Na čele chirurgického oddelenia OÚNZ v Trnave je primár docent dr. Andrej Kukura. Na klinike odborne ošetria priemerne každých 49 minút jeden úraz. Doktor Kukura je špecialistom pre operácie srdca, ciev a mozgu. Za svojho štvorročného pôsobenia v ústave zachránil včasným chirurgickým zákrokom už životy stoviek ľudí. Z jeho zvláštnych prípadov si zasluhuje pozornosť znovuoživenie pacienta po tzv. klinickej smrti v roku 1953.

     Na čele krčného oddelenia je primár MUDr. Július Golda, ktorý je vo svojom odbore aj zlepšovateľom. Zlepšil okrem iného penicilínový inhalátor, takže ním možno podávať aj vlažný penicilínový aerosól, pričom jeho teplota sa dá regulovať. Ďalšou výhodou zlepšeného inhalátora je, že doba rozprášenia štyroch ml roztoku trvá len osem minút, zatiaľ čo u bežných typov je táto doba oveľa dlhšia. Inhalátor sa dá rozobrať, čo umožňuje ľahké prečistenie trysky", píše sa v archívnej správe TASR.

Ubytovacie možnosti personálu žiaľ nie sú dobré. Foto: archív TASR, autor L. Roller/4. februára 1957

 

     Na dnešnú kapacitu pacientov však už dnes nemocnica nevystačuje. Taktiež ubytovacie možnosti personálu nie sú dobré. Na zlepšenie situácie ubytovania zamestnancov sa buduje pri nemocnici 12 bytových jednotiek.