Sekcia

Rok 1955: Pri Košiciach budujú detskú železnicu

Krásne Čermeľské údolie, ktoré je miestom nedeľných výletov a oddychu košických pracujúcich, bude onedlho ešte krajšie a lákavejšie.

 

     "Pre radosť a šťastie detí budujú v Čermeľskom údolí železničiari Košickej dráhy detskú železnicu, na ktorej všetky služby - podľa vzoru sovietskych pionierskych železníc - budú vykonávať deti.

     Železničiari Košickej dráhy odpracovali na výstavbe detskej železnice už vyše 30.000 brigádnických hodín. Denne tu pracuje až 200 brigádnikov. V prvej časti sa už pekne rysuje nový násyp a trasa, na ktorej v týchto dňoch začali už s pokládkou železničného zvršku.

     Železničiarom usilovne pomáhajú žiaci Železničnej učňovskej školy v Košiciach a jednotýždennou brigádou prispelo i 180 brigádnikov Železničnej učňovskej školy zo Zvolena. Pracovníci lokomotívneho depa už pripravujú prvú vlakovú súpravu, v ktorej okrem rušňa bude päť vozňov pre malých cestujúcich", uvádza archívna správa TASR.

Meranie trasy pre detskú železnicu robí Jozef Tatarka z Traťovej dištancie v Žiline. Foto: archív TASR, autor J. Kočiš/30. júna 1955