Sekcia

Rok 1955:V Čermeľskom údolí otvorili pioniersku železnicu

V predvečer Dňa československých železničiarov (20. augusta) otvorili v prekrásnom Čermeľskom údolí pri Košiciach, Košickú pioniersku železnicu. Je to prvá železnica tohto druhu v republike.

 

     Pre radosť, šťastie i poučenie detí, vybudovali železničiari Košickej dráhy pionierom detskú železnicu. Na jej výstavbe, úprave rušňov a vozňov odpracovali okolo 100 000 brigádnických hodín. Takto čestne splnili veľký záväzok, ktorý prijali na počesť svojho sviatku pri príležitosti 10. výročia oslobodenia našej vlasti Sovietskou armádou.

     Prvý slávnostný vlak vypravil pioniersky výpravca Ladislav Herceg. Za deň pri plnej kapacite bude vypravených až 20 vlakov v 3/4 hodinových intervaloch.

Príchod pionierov na slávnostné otvorenie železnice. Foto: archív TASR, autor J. Kočiš/23. augusta 1955
Náčelník Košickej dráhy Vojtech Janík prestrihuje pásku pred odchodom slávnostného vlaku na prvú cestu po pionierskej železnici. Foto: archív TASR, autor J. Kočiš/23. augusta 1955

 

     Pionierska železnica v Čermeľskom údolí (kedysi aj Črmeľ) je vybudovaná ako jednokoľajová úzkorozchodná trať, v dĺžke  4,2 km. Vlak ju prekoná za 22 minút. Železnica má tri stanice. Iniciátorom jej vybudovania bol náčelník Košickej dráhy Vojtech Janík, ktorý z duše rád prevzal do siete Košickej dráhy aj túto jedinečnú, radosť vzbudzujúcu trať. Vozne sú ťahané parným rušňom U 36.003 Katka a dieselovým rušňom TU 29.003 Danka.

Prví cestujúci zaplnili vlak a sprievodkyne Helena Gonetová a Magda Sedláková dávajú výpravcovi znamenie, že môže dať povel na odchod. Foto: archív TASR, autor J. Kočiš/23. augusta 1955