Sekcia

Rok 1961: Otvorili najkrajší Dom kultúry v Stredoslovenskom kraji

Kultúrny dom v Žiari nad Hronom bola pýcha Horehronia. Na jeho otvorenie prišli aj známi herci z Bratislavy: Zdena Grúberová, Mária Kráľovičová, Ladislav Chudík, Jozef Króner, Anton Mrvečka a ďalší.

 

     Nový kultúrny dom pre Žiar nad Hronom sa začal projektovať v polovici 50. rokov v Prahe v Státním projektovém ústavu pro výstavbu měst a vesnic, neskoršom Stavoprojekte Praha. Hlavným architektom bol V. Klimeš. So samotnou výstavbou sa začalo v roku 1957. V nedeľu 17. decembra 1961 v ňom prvé premiérové predstavenie odohrali herci Slovenského národného divadla z Bratislavy.

     „Dom kultúry je najkrajší v Stredoslovenskom kraji. Má veľmi vkusne riešenú sálu na divadlo a kino pre 680 návštevníkov, viaceré klubovne, prednáškové miestnosti a kaviareň. Postavili ho nákladom takmer 10 miliónov korún“, uvádza archívna správa TASR.

Zábery zo slávnostného otvorenia Domu kultúry v Žiari nad Hronom. Hovorí riaditeľ Závodu SNP s. Šubaník. Foto: archív TASR, autor V. Přibyl/19. decembra 1961

 

     V kinosále Domu kultúry bolo zriadené aj jedno z prvých panoramatických kín na Slovensku. V roku 1968 sa tu premietal prvý panoramatický sovietsky film Vojna a mier.

Divadelná sála a kinosála pre 680 ľudí. Foto: archív TASR, autor V. Přibyl/19. decembra 1961