Sekcia

Herečka Zdena Gruberová bola 45 rokov tvárou SND

Dňa 24. novembra 1933 sa v Šenkviciach narodila herečka, zaslúžilá umelkyňa Zdena Gruberová.

     Zdena Gruberová bola známa z mnohých televíznych inscenácií a filmov. Na scéne Slovenského národného divadla účinkovala 45 rokov. 

 

 

     Zdena Gruberová pochádza z hereckej rodiny. Otec hral v ľudovom divadle a často dcéru brával na divadelné predstavenia. Budúca herečka vyštudovala herectvo na Konzervatóriu v Bratislave. Jej umelecké začiatky sa spájajú s prednesom poézie. Krátko pôsobila (1953-1954) v Armádnom divadle v Martine a v roku 1954 bola členkou SND v Bratislave, kde pôsobila do roku 1999. Hosťovsky účinkovala aj na Novej scéne v Bratislave.
      Do činohry SND nastúpila, keď mala dvadsaťjeden rokov. V prvých rokoch hereckého pôsobenia ju obsadzovali do dievčenských postáv. Jej najobľúbenejšou rolou z tých čias zostala Júlia zo Shakespearovej hry Rómeo a Júlia.
      V 60. rokoch minulého storočia herecky vytvárala vážne i komické charaktery meštiačok, kmotier a výrazné dedinské ženy v slovenskej a českej klasike. Svoje charakterové javiskové herectvo preniesla aj do televíznych inscenácií a filmov.  Často spolupracovala s hercami Karolom Machatom a Štefanom Kvietikom.      

Divadlo P. O. Hviezdoslava uvedie ako poslednú premiéru v tejto sezóne v sobotu 2. júla známu slovenskú veselohru Jána Palárika Inkognito. Hru naštudoval K. L. Zachar, výprava je od Zbyňka Kolára, hudba od Tibora Andrašovana. Karol Machata ako Ján Jelenský, Mária Bancíková ako vdova Sokolová a Zdena Gruberová ako jej dcéra Evička. Foto: archív TASR, autor V. Přibyl/9. júla 1973
Činoherný súbor SND naštudoval za réžie Tibora Rakovského Shakespearovu tragédiu Hamlet. Zdena Gruberová v úlohe Ofélie a Anton Mrvečka ako jej brat Leartes. Foto: archív TASR, autor Š. Petráš/30. apríla 1964

 

     Za svoju umeleckú tvorbu získala Zdena Gruberová titul Zaslúžilá umelkyňa (1968), ocenenie Zlatý krokodíl (1982). Za celoživotné dielo v oblasti činohry v roku 1999 jej udelili Výročnú cenu Literárneho fondu v oblasti divadelnej tvorby. Na Festivale rozhlasových rozprávok Zázračný oriešok v Piešťanoch v roku 2002 ju porota odmenila Cenou mesta Piešťany za najlepší ženský výkon v kategórii klasická rozprávka.

      Zdena Gruberová zomrela 18. januára 1917 v Bratislave vo veku 83 rokov.

Činohra SND uvedie Divadle P. O. Hviezdoslava v sobotu 28. novembra hru amerického dramatika T. Williamsa Električka zvaná Túžba v réžii Júliusa Pántika. Zdena Gruberová ako Stella a Štefan Kvietik ako Stenley, predstavitelia manželskej dvojice. Foto: archív TASR, autor M. Borodáčová/28. novembra 1964