Sekcia

Jozef Zachar bol úspešný slovenský režisér

Dňa 13. decembra 1920 sa v Hlohovci narodil úspešný režisér a scenárista Jozef Zachar. Do zlatého fondu slovenského hraného filmu sa zaradili filmy Neprebudený, Zmluva s diablom, Očovské pastorále, Sebechlebskí hudci, Bičianka z doliny a i.

     Jozef Zachar patril medzi tvorivých slovenských filmových režisérov a scenáristov. Jeho filmy získali mnoho cien a sám patril k uznávaným a oceňovaným režisérom.

 

Režisér filmu Niet inej cesty Jozef Zachar pri nakrúcaní filmu. Foto: archív TASR, autor M. Borodáčová 17. mája 1968

Vyštudovaný učiteľ

     Vyštudoval literatúru a psychológiu na Pedagogickej fakulte Slovenskej univerzity (tak sa vtedy volala Univerzita Komenského) v Bratislave a krátko pracoval ako učiteľ (1949-1950). V rokoch 1950-1967 pracoval v bratislavskom Štúdiu populárno-vedeckých a náučných filmov. Ako režisér, autor námetov a scenárista natočil viac ako 120 krátkych filmov. Mnohé z nich vzbudili pozornosť na domácich a zahraničných festivaloch a získali ocenenia: Živiny a pôda (1962, uznanie na ČSZF v Brne), Stredoveká plastika (1963, čestné uznanie na DKF v Karlových Varoch), Ruky (1966, hlavná cena na PSŠF v Trenčianskych Tepliciach) a i.   

Úspešný dokumentarista

     Vyvrcholením Zacharovej dokumentárnej tvorby bol dlhometrážny populárno-vedecký film Psychodráma (1964). Na tú dobu to bol objavný autentický popis nového účinného spôsobu liečenia neurózy pomocou psychodrámy. Film zachytával hru pacientov a lekárov Psychiatrickej liečebne v českom Šternberku. Po jeho dokončení však film nedostal povolenie do distribúcie, verejnosť si ho mohla pozrieť až od marca 1968. Dokumentárnej tvorbe sa príležitostne venoval aj po roku 1967.       

V bratislavskom kine Hviezda uviedli v piatok 20. septembra premiéru nového slovenského filmu Niet inej cesty, v ktorom našlo umelecké stvárnenie významné obdobie histórie slovenského národa spred 120 rokov, keď naše dejiny zaznamenali prvé, uvedomelé organizované, vojensky i politicky vyhranené revolučné vystúpenie nášho národa proti národnému a feudálnemu útlaku. Scenáristom filmu je Juraj Špitzer a režisérom Jozef Zachar. Predstavitelia hlavných úloh vo filme sú Milka Vášáryová a Štefan Kvietik, ktorý hrá postavu Ľudovíta Štúra. Foto: archív TASR, autor M. Borodáčová 21. septembra 1968

Spolupráca s televíziou

     S televíziou začal Jozef Zachar spolupracovať od roku 1965. Nakrúcal tematicky a žánrovo rôznorodé filmy. Do zlatého fondu slovenského hraného filmu sa zaradili filmy Neprebudený (1965, získal čestné uznanie na Medzinárodnom televíznom festivale v Monte Carlo 1966), Zmluva s diablom (1967), Očovské pastorále (1973), Sebechlebskí hudci (1975), Vynes na horu svoj hrob (1979), Demokrati (1980). Režíroval aj filmy Zaprášené histórie (1971), päťdielny televízny film Nepokojná láska (1975), Sedem krátkych rokov Ing. Hagaru (1978), Bičianka z doliny (1981), filmový prepis opery Eugena Suchoňa Svätopluk (1989, týmto filmom ukončil aktívnu režisérsku kariéru) a i. Pre deti natočil film Kamarátka Šuška (1977), muzikál Guľôčky (1982) a Lampáš malého plavčíka (1984). Takmer vo všetkých jeho snímkach vidíme plejádu vtedajších špičkových slovenských a českých hercov.       

     Záver života prežil Jozef Zachar v piešťanskom Alzheimer centre. Zomrel 1. januára 2013 v Piešťanoch.

Filmový štáb pod vedením režiséra Jozefa Zachara nakrúcal na Devínskom hrade operu národného umelca Eugena Suchoňa Svätopluk. Hlavnú úlohu Svätopluka stvárnil národný umelec Ondrej Malachovský. Filmový štáb opery Svätopluk /zľava/ režisér Jozef Zachar, kameraman Zoltán Weigl a asistent Ján Bronček. Foto: archív TASR, autor I. Rychlo/20. septembra 1989