Sekcia

Rok 1961:Presne o mesiac pokryje východ Slovenska kvalitný tv signál

Výstavba televízneho vysielača Východné Slovensko na vrchu Barov, neďaleko Prešova pokračuje aj v mrazivých januárových dňoch.

 

     V nadmorskej výške takmer 900 m na vrchu Barov v Slanských horách, neďaleko osady Dubník v Prešovskom okrese, pokračuje stavba televízneho vysielača Východné Slovensko (dnes vysielač Dubník). Pracovníci Pozemných stavieb za necelý rok dokončili hrubú stavbu administratívnej a technickej budovy vysielača, postavili 1600 m príjazdovej cesty, v kamenistej pôde vykopali okolo 1000 m3 horniny pre základy stožiara.  

Po dokončení bude tv veža vysoká 301 metrov. Foto: archív TASR, autor M. Tuleja/21. januára 1961

 

     Stožiar, ktorý bude vysoký 301 m montujú odborníci Vítkovických železiarní Klementa Gottwalda. Skupina montérov, ktorá súťaží o titul Brigáda socialistickej práce postavila doteraz 135 metrov vysokú, oceľovými lanami kotvenú vysielaciu vežu.

     Nový, v poradí už deviaty čs. televízny vysielač umožní ďalším státisícom občanov príjem programov Československej televízie. Do prevádzky ho uvedú v deň 13. výročia Februárového víťazstva - v sobotu 25. februára. 

Členovia kolektívu Jozef Hlavatý a Ján Marcin uťahujú kotevné lano. Foto: archív TASR, autor M. Tuleja/21. januára 1961
Členovia kolektívu Jozef Varhoľ, Miroslav Václavík a Jozef Maruščák na veži v 135 metrovej výške. Foto: archív TASR, autor M. Tuleja/21. januára 1961