Sekcia

Rok 1968: Čs. volejbalistky sa pripravujú na olympiádu v Mexiku

Štrnásť československých reprezentantiek vo volejbale, ktoré budú zastupovať naše farby na Letných olympijských hrách v Mexiku, je v týchto dňoch na sústredení vo Vysokých Tatrách.

 

     Pobyt  čs. volejbalistiek vo Vysokých Tatrách je prvým stupňom aklimatizácie na vysokohorské podmienky Mexika. Druhým stupňom aklimatizácie má byť pobyt v rakúskych Alpách.

     Účelom pobytu na Popradskom plese je tiež zlepšiť kondíciu hráčok a stmeliť kolektív, čo má na starosti ústredný tréner Metodej Mácha. Súčasťou prípravy našich volejbalových reprezentantiek na OH v Mexiku je tiež naučiť sa základom španielčiny.

Zľava: I. Semecká, H. Mazurová, S. Klaudová a I. Hrádková nadobúdajú vedomosti zo španielčiny. Foto: archív TASR, autor G. Bodnár/22. januára 1968
Kondičná príprava našich volejbalových reprezentantiek na zamrznutej hladine Popradského plesa. Foto: archív TASR, autor G. Bodnár/22. januára 1968

 

     XIX. letné olympijské hry sa v Mexiku konali od 12. do 27. októbra 1968. Československo na nich hlavne vďaka  gymnastke Viere Čáslavskej získalo 7 zlatých (4 Čáslavská), 2 strieborné (2 Čáslavská) a 4 bronzové medaily.

     Boli to hry nevídaných výkonov, športovci prekonali až 43 svetových rekordov, ale aj hry politických protestov. O jednu aféru sa postarala aj naša najúspešnejšia športovkyňa Viera Čáslavská. Až dvakrát na protest aj proti sovietskej invázii, ale hlavne nekorektnému prístupu rozhodcov sklonila hlavu pri hraní sovietskej hymny. Po návrate domov sa Čáslavská dočkala veľkej podpory od obyvateľstva, avšak strana a vláda reagovala na tento jej počin menej zhovievavo. Nasledoval zákaz športovej činnosti a cestovania do zahraničia. Vtedajšie médiá z nej urobili hanbu národa.

V sobotu 19. januára vyhlásili v bratislavskom Parku kultúry a oddychu tri najúspešnejšie kolektívy a 10 najlepších čs. športovcov za rok 1962. Čs. gymnastiku v zahraničí reprezentovala majsterka sveta Viera Čáslavská. Foto: archív TASR, autor V. Přibyl/19. januára 1963