Sekcia

Rok 1959: Voda pre závody, mestá a dediny stredného Slovenska

V Banskobystrickom kraji budujú pracovníci Doprastavu dva veľké skupinové vodovody.

     Nové vodovody budú na trase Hriňová-Lučenec-Fiľakovo a pohronský skupinový vodovod, ktorý bude zásobovať horskou pitnou vodou Banskú Bystricu, Žiar nad Hronom, Banskú Štiavnicu a ďalsích 39 obcí s počtom vyše 100.000 obyvateľov.

Na obrázku čata Antona Baranca (v popredí), pri výkope rýh na úseku pri Harmanci. Každý pracovník tejto čaty i v zamrznutej pôde vykope ryhu 1 m dĺžky, 2 m hĺbky a 80 cm šírky za jednu pracovnú zmenu. Foto: archív TASR, autor K. Cích/16. februára 1959

 

     "Pohronský skupinový vodovod budú napájať výdatné horské pramene Čierno I. a II. neďaleko Harmaneckých jaskýň, ďalej pramene na Cenove, ako aj doplnkový prameň z Harmaneckého tunela. Tieto vodné zdroje dodajú do hlavného potrubia 222 litrov pitnej vody za sekundu. Najintenzívnejšie sa teraz pracuje na stavbe hlavného vodovodného potrubia pri Harmanci", uvádza archívna správa TASR.

Na obrázku zvárač Pavol Slovák pri zváraní vodovodného potrubia na úseku pri Harmanci. Foto: archív TASR, autor K. Cích/16. februára 1959

 

     Pracovníci Doprastavu položili doteraz asi sedem kilometrov prívodného potrubia. Celú stavbu nového vodovodu plánujú ukončiť do roku 1964. Hoci práca v členitom horskom teréne za veľkej zimy kladie na pracovníkov Doprastavu najmä pri výkope rýh i pokládke a zváraní potrubia mimoriadne vypätie síl, vďaka socialistickému súťaženiu stavba Pohronského vodovodu pokračuje podľa plánu. Doprastaváci sa okrem iného zaviazali, že oproti vlaňajšku zvýšia produktivitu práce najmenej o dve percentá.