Sekcia

Rok 1964: Prvá vinohradnícka škola v Uhorsku bola v Modre

Dňa 6. januára 1884 sa začalo vyučovanie na Vinohradníckej škole v Modre, ktorá bola prvou svojho druhu v Uhorsku.

 

     "Stredná poľnohospodárska technická škola, odbor vinohradnícko-ovocinársky v Modre, oslávila dnes 80. výročie svojho založenia. Je to jediná škola tohto druhu v našej republike.

     Pred 80 rokmi 6. januára, keď sa na škole začalo praktické a teoretické vyučovanie, prijali do 1. ročníka 14 žiakov. Dnes študuje na škole 256 žiakov a okrem toho 132 diaľkove.

     Absolventi, ktorých je doteraz 2250, pracujú na všetkých úsekoch vinohradníckej, vinárskej a ovocinárskej výroby. V začiatkoch mala škola k dispozícii len dva hektáre viníc, dnes vlastní 380 hektárov poľnohospodárskej pôdy, z toho 16,5 ha viníc", uvádza archívna správa TASR.

V chemickom laboratóriu. Pri praktickom cvičení zľava: Ján Hovorka a Emília Matúšová. Foto: archív TASR, autor T. Andrejčák/6. januára 1964
Stredná poľnohospodárska technická škola, odbor vinohradnícko-ovocinársky v Modre, oslávila dnes 80. výročie svojho založenia. Je to jediná škola tohto druhu v našej republike. Foto: archív TASR, autor T. Andrejčák/6. januára 1964

 

     Vinohradnícka škola v Modre dosiahla rad úspechov. Napríklad pri príležitosti medzinárodného konkurzu vín v Bratislave v októbri minulého roku získala šesť strieborných medailí a na I. celoštátnej výstave ovocia a zeleniny v Bratislave dve zlaté medaily za hrozno.