Sekcia

Rok 1983: Prvá veterná elektráreň je vo Voderadoch

Prvá veterná elektrárnička na Slovensku, ktorú inštalovalo JRD vo Voderadoch v Trnavskom okrese, ušetrila doteraz družstvu na ohrievaní úžitkovej vody už vyše 3 000 kWh elektrickej energie.

     Elektrický zdroj s výkonom tri kilowatty pri rýchlosti vetra sedem m/s pracuje od začiatku októbra 1982. Napojený je na dve zo šestice ohrievacích špirál v 1 200 litrovom bojleri, ktorý v prípade potreby môže odoberať elektrinu aj z normálnej siete.

 

     "Elektrický agregát využívaný na ohrev vody pre dojnice, realizoval kolektív pod vedením mechanizátora živočíšnej výroby družstva Ing. Štefana Rusinu. Autori prototypu spolupracovali pri zhotovení zariadenia s viacerými organizáciami. Napríklad za pomoci zväzarmovcov vyriešili konštrukciu listov. V súčasnosti vyhodnocujú doterajšiu prevádzku elektrárničky a sledujú ako sa na nej prejavia účinky zimy, napríklad utváranie námrazy na listoch vrtule", píše sa v archívnej správe TASR.

Ing. Štefan Rusina kontroluje šesticu špirál, ktoré sú umiestnené v 1 200 litrovom bojleri. Foto: archív TASR, autor Š. Petráš/4. januára 1983