Sekcia

Rok 1956: Ruiny trenčianskeho hradu pred rekonštrukciou

Z mnohých zrúcanín hradov, ktoré sú vzácnymi historickými pamiatkami Slovenska, svojou rozlohou, mohutnosťou a historickosťou je najvýznamnejší štátny hrad Trenčín. Už v nasledujúcich mesiacoch sa začne s jeho záchranou.

 

     "Hrad v Trenčíne spomínajú v starých rímskych zápisoch už v roku 179 n. l.. Vďaka dobrej polohe vydržal hrad nápory tatarských vojsk. Najslávnejšie časy prežíval koncom XIII. a začiatkom XIV. storočia za vlády Matúša Čáka Trenčianskeho. Tento zo starého hradu vybudoval krásne kniežacie sídlo, opevnil ho a postavil hradný palác takmer kráľovsky zariadený.

     Neskorší vladári hrad ešte rozširovali a prestavovali. Konečnú formu dostal za Štefana Zápoľského. Od roku 1790, keď hrad zničil požiar, ktorý vznikol v meste, leží táto vzácna pamiatka v troskách. Hoci čas zničil nejednu pamiatku, predsa patrí hrad Trenčín - bohato navštevovaný návštevníkmi z domova i cudziny, k zachovalým zrúcaninám", píše sa v archívnej správe TASR.

Časť rumovísk Trenčianskeho hradu. Foto: archív TASR, autor J. Teslík/16. októbra 1956
Prvá brána hradu. Po oboch stranách vidno otvory, kadiaľ vyťahovali reťazami padací most. Vedľa stojí delová veža. Foto: archív TASR, autor J. Teslík/16. októbra 1956

 

     Trenčiansky hrad - túto vzácnu pamiatku zachránia pre budúcnosť postupným reštaurovaním, ktoré potrvá vyše 10 rokov a vyžiada si náklad desiatok miliónov korún.

Pohľad na hrad z druhého nádvoria. Foto: archív TASR, autor J. Teslík/16. októbra 1956