Sekcia

Rok 1968: Prvá transplantácia srdca v Československu

Dejiskom prelomovej udalosti – prvej transplantácie srdca bola Bratislava, hoci o toto prvenstvo sa vtedy usilovali odborníci v Brne i Prahe.

 

     Prvú transplantáciu srdca v Československu, ale zároveň aj v strednej a východnej Európe uskutočnil lekársky tím pod vedením doc. MUDr. Ladislava Kuželu, DrSc. a  MUDr. Karola Šišku 9. júla 1968 na II. chirurgickej klinike Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave na Partizánskej ulici. Bola to v poradí 24. transplantácia srdca na svete.

Pohľad na budovu II. chirurgickej kliniky fakultnej nemocnice v Bratislave na Partizánskej ulici, v ktorej kardiochirurgickom stredisku sa uskutočnila prvá transplantácia srdca v Československu. Foto: archív TASR, autor K. Cích/9. júla 1968

 

     Transplantácii s mimotelovým obehom krvi predchádzala experimentálna a klinická príprava. V rokoch 1966-1968 bol MUDr. Kužela na študijnom pobyte na Pacific Medical Center v Spojených štátoch amerických, kde po obhajobe dizertačnej práce získal vedecký titul Master of Clinical Sciences. Po návrate na Slovensko bol práve on iniciátorom tejto transplantácie.

Záber z prvej transplantácie srdca v Československu. Foto: archív TASR, autor K. Cích/9. júla 1968

 

     Darcom srdca bol 46-ročný muž, ktorý utrpel smrteľné poranenie mozgu pri páde z balkóna a príjemcom 54-ročná Šarlotta Horváthová. Operácia trvala viac než päť hodín. Na jej výsledok čakala na chodbách neďaleko operačnej sály skupina zvedavých novinárov.

     O 15.00 hodine im oznámili, že pacientka s novým srdcom žije! Ešte 9. júla večer sa však rýchlo rozšírila smutná správa - transplantované srdce zlyhalo. Pacientka zomrela po piatich hodinách ešte v operačnej sále na následky iných ochorení. 

Beseda novinárov s členmi lekárskeho tímu.