Sekcia

Tisíce ľudí prešli 10.decembra 1989 prvýkrát slobodne za Železnú oponu

Pod tlakom verejnosti sa rúca režim v Československu. Tisíce ľudí sa 10.decembra 1989 zišli v hlavnom meste Slovenska, aby sa vydali na Pochod priateľstva do Hainburgu. Väčšina z nich bola v západnej Európe prvýkrát.

 

    Pochod z Bratislavy do Hainburgu symbolicky otvoril Slovákom cestu to Európy. Cestu, ktorú desaťročia hatil plot z ostnatého drôtu, si prekliesnili sami. Kúsky drôtu, ktorý ľudia rozstrihali na malé kúsky, sa stali vzácnou pamiatkou na časy, kedy sme boli izolovaní od vonkajšieho sveta.  

      „Pochod priateľstva ku Dňu ľudských práv, ktorý viedol z hlavného mesta SSR Bratislavy do rakúskeho mestečka Hainburgu zorganizovalo občianske hnutie Verejnosť proti násiliu,“ uvádza sa v agentúrnej správe.

 

 

      Do Rakúska v tento deň prešli davy ľudí, ktoré mali možnosť po prvýkrát vidieť starodávny hrad Devín aj z opačnej strany. V Hainburgu účastníkov pochodu privítal starosta mestečka Johann Ritter.

     Niektorých dojímal k slzám pohľad na dvojice mladých i starších ľudí, ktorí sa pokojne prechádzali v zakázanom hraničnom pásme.  V čase totality na ceste za slobodou pri tomto plote zahynuli desiatky ľudí.