Sekcia

Rok 1956: Na vrchu Zvonica pri Strečne bude pamätník SNP

Brigádnici a pracovníci Slovenských bazaltových kameňolomov robia v týchto dňoch posledné úpravy na stavbe Pamätníka francúzskym partizánom, ktorý odhalia v deň 12. výročia SNP.

 

     V deň osláv 12. výročia Slovenského národného povstania odhalia neďaleko Strečna, na kopci Zvonica v Žilinskom kraji, dôstojný Pamätník francúzskym partizánom, ktorí padli v hrdinskom boji proti fašistickým okupantom počas SNP.

Stavbu pamätníka vedie malý štáb, v ktorého čele je technik Jozef Šimánek, vedúci Slovenských bazaltových kameňolomov Ľudovít Čillík a majster Ján Ferianc. Foto: archív TASR, autor C. Breznický/9. júla 1956

 

     Na jeho výstavbe usilovne pracujú kamenári a robotníci Slovenských bazaltových kameňolomov. Ne čelnej strane 10 metrov vysokého pylónu bude umiestený reliéf znázorňujúci vďaku slovenského ľudu za obetavú pomoc francúzskym bojovníkom v boji proti fašizmu.

     V Slovenskom národnom povstaní padlo v bojoch proti fašizmu vyše 50 francúzskych partizánov. Ich roztrúsené hroby sústredia pri pamätníku.

Brigádnici, ktorých sa do dnešného dna zúčastnilo na stavbe pamätníka cez 1000 urýchlene upravujú prístupovú cestu, s ktorou sa započalo v júli t. r. Foto: archív TASR, autor F. Kocian/25. augusta 1956