Sekcia

Spomíname na umenie futbalového virtuóza Johanna

Vo veku 75 rokov odišiel do futbalového neba legendárny košický kanonier Ján Strausz. Takto ho zachytili objektívy fotoreportétov.

 

Počas aktívnej kariéry bol symbolom klubovej vernosti a vďaka 115-tim ligovým gólom sa stal aj členom Klubu ligových kanonierov. Strausz, ktorého mnohí prezývali Johann podľa známeho hudobného skladateľa, sa vo štvrtok 16. novembra dožil jubilea 75 rokov. Zomrel náhle v stredu 29. novembra 2017.

Ján Strausz sa narodil 16.novembra 1942 v Mukačeve (dnes Ukrajina). V 261 zápasoch v najvyššej československej súťaži nastrieľal dovedna 115 gólov a podľa dostupných údajov boli všetky z hry - žiadny z jedenástky či priameho kopu.  Futbalové štatistiky uvádzajú, že až 74 gólov vsietil hlavou.    

 

FOTO: V Medzinárodnej letnej súťaže futbalistov o Rappanov pohár hostili VSS Košice účastníka prvej holandskej ligy HS Haag. Košice bez väčšej námahy zvíťazili 4:1. Košický Strausz sa snaží preniknúť cez Kloora /v popredí/ a Verlangena. Foto: Archív TASR, autor G.Bodnár,31.mája 1970.

 

Svoju kariéru spojil najmä s košickým klubom VSS, v rámci povinnej vojenčiny však nastupoval aj za Duklu Praha, Duklu Komárno a Duklu Nováky. Záver kariéry strávil Strausz v Tatrane Prešov a Baníku Rožňava.

V roku 1966 sa stal majstrom Československa a o sedem rokov aj víťazom Slovenského pohára. V roku 1965 nastúpil v Bukurešti na svoj jediný zápas v reprezentačnom drese Československa v kvalifikácii na MS 1966.