Sekcia

Sopranistka Anna Martvoňová bola v 50. rokoch hviezdou SND

Dlhoročná sólistka operného umeleckého súboru Slovenského národného divadla Anna Martvoňová doslova uchvátila v roku 1955 divákov titulnou postavou Madame Butterfly v opere Giacoma Pucciniho.

 

     Zaslúžilá umelkyňa Anna Martvoňová sa narodila 3. októbra 1922 v Nitre. Spev študovala u českého operného speváka a pedagóga Arnolda Flögla a u bratislavskej hudobnej pedagogičky Dariny Žuravlevovej.

     V rokoch 1940-1951 bola členkou zboru Opery SND, medzitým spievala aj v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Jej lyrický hlasový potenciál vynikal nielen v talianskej a francúzskej opere, ale aj v hudobných dielach dvadsiateho storočia.

Operný súbor SND v Bratislave naštudoval pod vedením Karla Jerneka ako hosťa a pod taktovkou Ladislava Holoubka, novú operu Jána Cikkera Mr. Scrooge. Premiéru pripravujú na sobotu 30. decembra. Gejza Zelenay ako Mr. Scrooge a Anna Martvoňová v úlohe Mary, bývalej Scroogeho snúbenice. Foto: archív TASR, autor V. Přibyl/30. novembra 1963

 

     V rokoch 1951 až 1985 bola A. Martvoňová sólistkou Opery SND v Bratislave. Popularitu jej priniesli hlavne lyricko-melodramatické postavy svetovej opernej klasiky. Zaskvela sa úlohou Madame Butterfly v rovnomennej Pucciniho opere, úlohou Líšky Bystroušky tiež v rovnomennej opere Leoša Janáčka a Kaťuše Maslovovej vo Vzkriesení od Jána Cikkera. Úspech zaznamenala aj ako Barča v Hubičke Bedřicha Smetanu, či v postave Mimi v Bohéme od Giacoma Pucciniho. 

     Často koncertovala, okrem piesňových recitálov spievala sopránové sóla so Slovenskou filharmóniou a nahrávala v rozhlase a televízii.

     Manželom opernej divy bol taktiež operný spevák - barytonista Juraj Martvoň. Manželia Martvoňovci patrili od 50. rokov 20. storočia k profilovým popredným členom operného súboru SND.

     Operná umelkyňa Anna Martvoňová zomrela 16. decembra 1990 vo veku 68 rokov v Bratislave.

Za dlhoročné umelecké výkony v oblasti divadelníctva udelila vláda SSR čestný titul Zaslúžilý umelec štyrom popredným slovenským divadelným umelcom: členovi činohry Štátneho divadla v Košiciach Jánovi Bzdúchovi, sólistom opery SND v Bratislave Anne Martvoňovej a Jurajovi Martvoňovi a sólistke spevohry Novej scény v Bratislave Gizele Živojnovičovej. Diplomy o udelení čestného titulu im odovzdal minister kultúry SSR Miroslav Válek. Foto: archív TASR, autor M. Borodáčová/8. januára 1970