Sekcia

Rok 1937: V Bratislave odhalili sochu P. O. Hviezdoslava

Pred budovou Národného divadla v Bratislave odhalili pred 80 rokmi sochu sediaceho slovenského básnika Pavla Országha Hviezdoslava.

 

     Bratislavský Hviezdoslavov pomník vytvorili sochári Vojtech Ihriský a Jozef Pospíšil v spolupráci s architektom Júliusom Lehockým. Jeho koncepcia sa od konečnej podoby líšila. Pôvodne mali za sochou básnika v nadživotnej veľkosti stáť na polkruhovom pôdoryse kamenné stĺpy a tie mali niesť kamenný architráv s veršami z Hviezdoslavovho diela. Namiesto nich za sochou vysadili rad tují. 


      Menil sa aj materiál. Pamätník mal byť najskôr z bieleho talianskeho mramoru, ale sochu odliali napokon z bronzu. Pôvodne stál pomník bližšie k divadlu, kde sa v deň jeho odhalenia hrala Hviezdoslavova dráma Herodes a Herodias. V 50. rokoch 20. storočia sochu posunuli na vŕšok s výsadbou bližšie k stredu námestia. Neskôr pred ňou vybudovali betónovú nádrž podkovového tvaru s fontánovými tryskami.

Prejav univ. prof. Dr. Andreja Mráza pred Hviezdoslavovým pomníkom v Bratislave. Foto: archív TASR, autor K. Cích/8. novembra 1946

 

     Pomník vznikol s prispením amerických Slovákov a podľa dobovej tlače, sa na slávnostnom odhalení zúčastnilo vyše 15.000 ľudí, ktorí zaplnili priestranstvo pred Slovenským národným divadlom i priľahlé ulice.