Sekcia

SNP75: TASR prinesie v auguste reportáže o vypálených obciach

Pripomíname si výročie Slovenského národného povstania. 

FOTO: Zničený dom po vyčíňaní fašistov v Skýcove, okres Zlaté Moravce.

 

Slovensko si v auguste tohto roka pripomína 75. výročie vypuknutia Slovenského národného povstania (SNP), ktoré je jedným z míľnikov našej novodobej histórie. Ozbrojený odpor slovenskej povstaleckej armády a partizánskych skupín bol jasným odkazom, že obyvateľstvo stojí na strane spojencov.

Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR) pri príležitosti spomínaného výročia pripravila v spolupráci s Múzeom SNP v Banskej Bystrici sériu reportáží s podtitulom „Vstali z popola“. Budú venované obciam a mestám, ktoré boli zničené počas vojny. Texty a fotoreportáže z týchto dedín pripomenú, že napriek nepriazni osudu sa ich obyvateľom znovu podarilo obnoviť domovy a vrátiť do nich život.

 Sú medzi nimi obce, ktoré boli zničené počas bojov v 2. svetovej vojne, pretože ich územím prechádzal front. Okrem toho sú tam však aj dediny, ktoré zaplatili za pomoc povstaleckým vojakom a partizánom, za čo ich postihol nemilosrdný trest v podobe represálií fašistických trestných oddielov. 

"Reportáže našich regionálnych redaktorov pripomenú historické udalosti z obdobia vojny. Poskytnú obraz, ako sa zničené a vypálené dediny zmenili za posledných 75 rokov. V neposlednom rade upriamia pozornosť na to, ako si obyvatelia obcí tieto dejinné udalosti pripomenú v najbližších mesiacoch. Reportáže budú doplnené fotografiami zo súčasnosti," vysvetľuje šéfredaktor spravodajstva TASR Marián Kolár. 

Výročiu SNP sa venujú aj webové portály TASR. Textové materiály spolu s fotografiami budú v priebehu augusta súčasťou špecializovaných rubrík. Internetové stránky teraz.sk, vtedy.sk a skolske.sk zverejnia aj dobové fotografie z archívu Múzea SNP v Banskej Bystrici. 

V domácom spravodajskom servise TASR budú reportáže zverejňované počas augusta, každý pracovný deň, vždy o 9.00 h. Seriál sa začína 5. augusta a posledná reportáž vyjde 29. augusta.