Sekcia

Slováci v cyklistických pelotónoch

Fanúšikovia cestnej cyklistiky sa opäť dostávajú do tranzu a ich pohľady smerujú na francúzske cesty. Na Slovensku opäť prepukla SAGANOMÁNIA. Prostredníctvom záberov z archívu Tlačovej agentúry Slovenskej republiky si pripomeňme známe tváre slovenskej cyklistiky.

 

Slovenskí reprezentanti dosahovali v druhej polovici 20.storočia na domácich i zahraničných podujatiach významné úspechy.  Diváci ich mohli vidieť na našich cestách v rámci Pretekov mieru či cyklistického podujatia Okolo Slovenska. Československí reprezentanti však zvádzali tvrdé súboje aj 50.rokoch, kedy sa súťažilo na etapových pretekoch medzi mestami Bratislava, Viedeň a Budapešť.

 

FOTO: Víťazom druhej etapy cyklistických pretekov Viedeň-Budapešť- Bratislava-Viedeň na trati Budapešť - Bratislava sa stal člen družstva Bratislava II, Milan Wolf, ktorý 184 km trať zdolal za 4:20,33 hod. Foto: Archív TASR, autor Š.Petráš, 16.septembra 1967.
FOTO: Na trati dlhej 86 km z Bratislavy do Trnavy a späť boli v nedeľu 7. júla majstrovstvá republiky v cestnej cyklistike družstiev. Na štarte sa zišlo 14 štvorčlenných družstiev. Karol Pátek z družstva Slovensko I, ktorý má najväčšiu zásluhu na tom, že družstvo, za ktoré štartoval, obsadilo II. miesto. Foto: Archív TASR, autor T.Hradílek, 7.júla 1968.
FOTO:Medzinárodné cyklistické preteky Okolo Slovenska - 37. ročník. Tretiu priečku si vybojoval až na cieľovej páske Ľuboš Bachratý z tímu Slovenska pred Bielorusom Perunovským. Foto: Archív TASR, autor J.Ďurník, 1.októbra 1993.
FOTO: Majstrovstvá SSR v cyklistike Na 157 km dlhej trati a Nového Mesta nad Váhom cez Javorinu, Uherský Brod, Veselí nad Moravou, Myjavu, Vrbové späť do Nového Mestá bojovalo v nedeľu 12.júla 90 čs. popredných pretekárov o titul majstra ČSSR v cestnej cyklistike. Ondrej Gažo zo Slovnaftu Bratislava. Foto: Archív TASR, autor Š.Petráš, 12.júla 1964.
FOTO: Cyklistické preteky Okolo Slovenska – druhá etapa bola Rudohorská. Merala 126 km na trase Košice - Smolník s cieľom v Košiciach. V cieli je so zdvihnutými rukami víťaz Dušan Zeman z Interu Bratislava pred poľským reprezentantom Janom Majchrowskim. Foto: Archív TASR, autor Š.Petráš, 2.september 1975.
FOTO: Za slnečného jesenného počasia odštartovali v piatok 13.októbra v Budapešti prvý ročník cyklistických pretekov Budapešť - Bratislava - Budapešť. 3 Naši reprezentanti pred štartom: Ružička ,Polakovič, Renner a Uhliarik. Foto: Archív TASR, autor Š.Petráš, 13.októbra 1956