Sekcia

Rok 1992: Hokejisti trenčianskej Dukly zaznamenali historický úspech

V Trenčíne panuje obrovská eufória. Hokejisti domácej Dukly zdvihli nad hlavu trofej pre víťaza najvyššej československej hokejovej ligy. Bolo to prvýkrát v histórii súťaže.

 

V spomínanej lige sa odohrala už len jedna sezóna a potom sa v dôsledku zániku Českej a Slovenskej federatívnej republiky rozdelila aj hokejová súťaž. 

Federálna liga sa hrala v dvoch skupinách a to východnej a západnej, v ktorých bolo zhodne po sedem družstiev. Po základnej časti pokračovala súťaž vo vyraďovacej fáze. Posledné družstvá v jednotlivých skupinách hrali zápasy o záchranu v najvyššej lige. Prvé dve družstvá z každej skupiny boli nasadené priamo do štvrť finále a zvyšných osem si muselo vybojovať postup z osemfinále.

 

FOTO: Finále o titul majstra republiky v hokeji pre rok 1991/92 medzi Duklou Trenčín a Škodou Plzeň. Róbert Švehla (vľavo, Trenčín) dobiedza pred plzenskou bránkou. Foto: Archív TASR, autor Pavel Neubauer, 8.apríla 1992.

 

Majstrovský titul najvyššej hokejovej súťaže v sezóne 1991/92 nakoniec získalo družstvo Dukly Trenčín, ktoré vo finálovej sérii porazilo tím HC Škoda Plzeň na zápasy v pomere 3 : 1. Po záverečnom hvizde zavládla na trenčianskom zimnom štadióne neuveriteľná radosť. Miláčikovia domáceho publika získali pohár, po ktorom tak dlho túžili hráči i fanúšikovia.

 

FOTO: Finále o titul majstra republiky v hokeji pre rok 1991/92 medzi Duklou Trenčín a Škodou Plzeň. Dukla Trenčín - majster ČSFR v hokeji v sezóne 91/92. Na snímke sprava Ľubomír Kolník a s č. 11 Róbert Švehla. Foto: Archív TASR, autor Pavel Neubauer, 8.apríla 1992.

 

Tešili sa hráči i tisíce fanúšikov nie len na štadióne, ale aj v uliciach Trenčína. Zvuk streľby šampanského sa ozývalo nie len na ľadovej ploche ale aj v hľadisku, kde skandovali priaznivci trenčianskej Dukly na slávu svojmu klubu. Potom stovky ľudí zaplavili ľadovú plochu , kde divákom ďakovali hráči s trofejou nad hlavou.

 

FOTO: Finále o titul majstra republiky v hokeji pre rok 1991/92 medzi Duklou Trenčín a Škodou Plzeň. Foto: Archív TASR, autor Pavel Neubauer, 8.apríla 1992.

 

Najviac obletovaným hráčom, ktorý sa nemohol dostať z obkolesia fanúšikov, bol nepochybne Žigmund Pálffy. Vynikajúci trenčiansky útočník sa stal so 41 gólmi aj najlepším strelcom najvyššej hokejovej súťaže. Hokejovými fanúšikmi nazývaný barón Pálffy nazbieral v súťaži produktivity 74 bodov.

 

FOTO: Finále o titul majstra republiky v hokeji pre rok 1991/92 medzi Duklou Trenčín a Škodou Plzeň. Foto: Archív TASR, autor Pavel Neubauer, 8.apríla 1992.

 

Tréner Július Šupler a jeho asistent František Hossa sa v tejto sezóne mohli spoľahnúť na výborný kolektív. V bránke s Vladimírom Hiadlovským a Igorom Murínom. Na postoch obrancov sa striedali: Lubomír Amrich, Miloš Holaň, Michal Chromčo, Dalibor Kusovský, Jaroslav Modrý, Milan Nedoma, Róbert Švehla, Ľubomír Sekeráš, Marián Smerčiak, Ernest Bokroš.

 

FOTO: Finále o titul majstra republiky v hokeji pre rok 1991/92 medzi Duklou Trenčín a Škodou Plzeň. Radosť z víťazstva. Na snímke tréner Július Šupler (vľavo) s asistentom Františkom Hossom. Foto: Archív TASR, autor Pavel Neubauer, 8.apríla 1992.

 

V trenčianskej ofenzíve zasa operovali:  Jaroslav Brabec, Dušan Gregor, Miroslav Hajták, Branislav Jánoš, Ľubomír Kolník, Roman Kontšek, Martin Madový, Ján Pardavý, Róbert Petrovický, Žigmund Pálffy, Pavel Pýcha, Marián Uharček, Josef Zajíc.

 

FOTO: Finále o titul majstra republiky v hokeji pre rok 1991/92 medzi Duklou Trenčín a Škodou Plzeň. Ernest Bokroš s pohárom pre majstra republiky. Foto: Archív TASR, autor Pavel Neubauer, 8.apríla 1992.