Sekcia

Rok 1990: Bratislava víta Václava Havla prvýkrát ako prezidenta republiky

Udalosti po vymenovaní Vlády národného porozumenie na čele s Mariánom Čalfom naberajú rýchly spád. Alexander Dubček sa stáva predsedom parlamentu a krátko na to v decembri 1989 zvolia poslanci Václava Havla za prezidenta republiky.

 

Niekdajší disident Václav Havel prichádza na oficiálnu návštevu Bratislavy 12.januára 1990 už v pozícii hlavy štátu. Na letisku i na uliciach českého dramatika vítajú obyvatelia Bratislavy. Prezident republiky sa zúčastní na rokovaní Slovenskej národnej rady.

Na letisku v Bratislave Havla privítali členovia slovenského parlamentu a vlády, občania v slovenských krojoch ho pohostili chlebom a soľou. V ten deň sa stretol aj obyvateľmi Bratislavy na Námestí SNP, kde sa konali verejné manifestácie za demokratické zmeny v Československu.

 

 

Ešte pár týždňov pred týmto dňom by si nikto, ani sám Havel nebol ani pomyslel, že on ako disident a režimom označovaný nepriateľ štátu, by mohol v stúpiť do areálu rafinérie Slovnaft. Táto fabrika bola totiž považovaná za strategický štátny podnik.

Večer si dramatik Václav Havel v sprievode členov federálnej vlády a slovenského ministra kultúry Ladislava Chudíka pozrel predstavenie Faust a Margaréta na doskách Slovenského národného divadla.