Sekcia

Rok 1989: Slováci podporili rumunský ľud v jeho boji za demokraciu

Štáty vo východnej Európe nastupujú v roku 1989 na cestu demokracie. Tesne pred Vianocami sa dramatizuje situácia v Rumunsku. Podporu tamojšiemu ľudu vyjadrili aj ľudia na námestiach slovenských miest.

 

         Po dramatických udalostiach v rumunskom Temešvári, kde v polovici decembra 1989 zasiahla tajná polícia Securitate, prišlo o život mnoho ľudí. Vedenie totalitného režimu neváhalo poslať na potlačenie odporu armádu.

          Plamene revolúcie sa preniesli aj do hlavného mesta Rumunska. Organizovaná demonštrácia 21.decembra, ktorá mala byť pôvodne zameraná na podporu komunistického vodcu Nikolae Ceaucesca, sa zmenila na vlnu odporu. Tajná polícia o deň neskôr na zhromaždení občanov začala strieľať do davu.

         Následne nabrali udalosti rýchly spád a nenávidený prezident so svojou manželkou opúšťali Bukurešť na vrtuľníku, aby sa ukryli pred rozvášneným davom. V priebehu niekoľkých dní ich však zadržali, odsúdili v kontroverznom procese a okamžite aj popravili.

 

 

        Na Slovensku už ľudia v tomto čase považovali demokratické zmeny za nezvratné. Pred Vianocami však Slováci cítia s rumunským ľudom, ktorý ešte len rozpútal svoj boj za slobodu. V republike sa začali organizovať finančné i materiálne zbierky pre ťažko skúšaný rumunský národ a pomoc pre rodiny, ktoré prišli o svojich príbuzných počas streľby v uliciach.

       „Solidaritu s rumunským ľudom, ktorý prežíva občiansku vojnu, prišli 23.decembra v Bratislave na námestie SNP pokojnou manifestáciou vyjadriť tisíce obyvateľov hlavného mesta. Demonštráciu zorganizovala Verejnosť proti násiliu,“ uvádza sa v správe z archívu TASR. Počas manifestácie zaznela aj dojímavá modlitba za Rumunsko.

 

 

        Stovky obyvateľov Bratislavy a občanov zo vzdialenejších miest Západoslovenského kraja sústavne prinášali pred Vianocami potraviny a peniaze na Strojnícku fakultu SVŠT do Bratislavy. Študenti a občianska iniciatíva VPN tam sústreďovali materiálnu pomoc pre trpiaci rumunský ľud.    

       „Večer 23.decembra sa začnú zhromaždené potraviny prevážať na hlavnú železničnú stanicu, odkiaľ má v skorých ranných hodinách odísť vlak do Rumunska,“ uvádza sa v správe.