Sekcia

Rok 1982: Pod tatranskými štítmi vyrastá nové popradské sídlisko Juh III

Počet obyvateľov Popradu neustále narastá. Ľudia sa do mesta sťahujú, pretože tu majú nové pracovné príležitosti. Mnohým učarovala tatranská príroda.

 

Rastúci počet obyvateľov logicky vyústil do výstavby nových bytov a kompletnej občianskej vybavenosti na novovznikajúcom sídlisku Juh III. Niekoľko tisíc bytov postavia v rámci troch etáp.

„Pracovníci popradských Pozemných stavieb závodu 02 začali s výstavbou nového sídliska Juh III v Poprade. V prvej etape, ktorú realizujú prúdovou metódou, postavia vyše 1 700 bytov a objekty občianskej vybavenosti,“ uvádza sa v agentúrnej správe z roku 1982.

 

 

Do komplexu sídliska bude patriť 24-triedna základná škola, dve materské školy a detské jasle, ako i kultúrne zariadenia. V tomto roku majú popradskí stavbári na tomto sídlisku preinvestovať dovedna 63 miliónov korún.

 prudký rozmach Popradu nastal po 2.svetovej vojne, v čase ke´d k mestu pripojili obce Spišská Sobota a Veľká. O 15 rokov neskôr pripojili Stráže pod Tatrami a v roku 1974 aj Matejovce. Kým v roku 1945 na uzemí týchto samospráv žilo okolo 12 500 ľudí, v súťasnosti má mesto Poprad viac ako 52 tisíc obyvyteľov.

 

FOTO: Začala sa výstavba sídliska Juh III v Poprade. Pracovníci dopravno-mechanizačného závodu v Poprade robia pokládku kanalizačných rúr. Foto: Archív TASR, autor Š.Petráš, 15.apríla 1982.