Sekcia

Rok 1957: Rieku Váh preklenie nový cestný  most

Most cez rieku Váh bol poškodený v čase bojov 2.svetovej vojny. Cestná doprava na Slovensku potrebuje nový a lepší.

 

Práce na stavbe mosta cez rieku Váh na západnom Slovensku úspešne pokračujú aj v roku 1957. Dopravná infraštruktúra sa nezaobíde bez moderného cestného prepojenia. Pracovníci závodov Priemstav a Doprastav stavajú medzi Šintavou a Sereďou prototyp nového ojedinelého cestného mostu.

„Montujú ho z dutých obrovitých prefabrikátov, ktoré vyrábajú v neďaleko zriadenej výrobni. Prefabrikáty medzi piliermi predpínajú oceľovými lanami. Týmto sa ušetrí až 60% materiálu a konštrukcia bude mať tretinu váhy oproti tradičným stavbám tejto veľkosti,“ uvádza sa v archívnej správe TASR.

 

FOTO: Výstavba mostu cez rieku Váh  medzi Šintavou a Sereďou. Starý most, ktorý za poslednej vojny zničili fašistické vojská. Foto: Archív TASR, autor I.Gašparík, 26.novembra 1957.

 

Stavebné diely – prefabrikáty sa pripravujú v osobitnej  výrobni. Stavbári však musia vyriešiť problém umiestňovania ťažkotonážnych úrvkov. Na prepravu a montáž až 40 tonových dielcov si pracovníci Priemstavu zhotovili špeciálne portálové žeriavy s prevádzkovou nosnosťou  20 ton.

  

FOTO: Výstavba mostu cez rieku Váh  medzi Šintavou a Sereďou. V osobitnej výrobni pripravené prefabrikáty na stavbu mostu. Foto: Archív TASR, autor I.Gašparík, 26.novembra 1957.