Sekcia

Rok 1954: Kaštieľ vo Voderadoch zmenili na poľnohospodársku školu

Kaštieľ vo Voderadoch patril od 17. storočia Zichyovcom. Nachádzali sa v ňom umelecké zbierky z celého sveta a vzácna knižnica. Po 2. svetovej vojne boli zbierky odcudzené a zničené. Kaštieľ pridelili Štátnym majetkom a v 50. rokoch v ňom zriadili školu.

 

     "V bývalom kaštieli Zichyovcov vo Voderadoch zriadili Pôdohospodársku majstrovskú školu a Učňovskú školu hydinárskeho, záhradníckeho, opravárskeho a kolárskeho odboru. V stredu 15. septembra do nej nastúpilo 135 žiakov a žiačok I. a II. ročníka.

     Na slávnostnom nástupe sa zúčastnili predstavitelia verejného života, ktorých spolu so žiakmi pozdravil a vrele privítal učiteľský zbor na čele s riaditeľom školy Viliamom Kasanickým. V príjemnom prostredí pôdohospodárskej školy vo Voderadoch nájdu deti robotníkov a roľníkov nový domov a potrebné vzdelanie. Popri teórii si budú môcť v hojnej miere overiť svoje vedomosti aj po praktickej stránke. Najmä hydinári, ktorí majú všetky možnosti zdokonaliť svoje vedomosti praktickou prácou pri školskom chove hydiny.

     Okrasou Pôdohospodárskej školy je vyše 25 ha park, v ktorom noví budúci odborníci hydinári, záhradníci a opravári nájdu po každodennej práci zaslúžený odpočinok", píše sa v archívnej správe TASR. 

Medzi novými obyvateľmi pôdohospodárskej školy vo Voderadoch sú aj Zuzana Pipišová, Oľga Latečková a Rozália Feketeová. Foto: archív TASR, autor K. Cích/17. septembra 1954