Sekcia

Voľby v ČSSR mali byť radostnou udalosťou

Pohľad na priebeh parlamentných volieb, ktoré sa Československu konali v čase budovanie takzvaného ľudovodemokratického štátu, vám ponúkame prostredníctvom fotografií z archívu Tlačovej agentúry Slovenskej republiky.

 

Napriek tomu, že všetci dobre vedeli ako skončia voľby, vládnuca garnitúra venovala veľkú pozornosť agitačnej činnosti v predvolebnom období.

 

FOTO: Tak ako pred voľbami do Národných výborov, i v týchto dňoch pred voľbami do Národného zhromaždenia a Slovenskej národnej rady zdobia sa i vchody agitačných stredísk, aby i takto upozornili okoloidúcich a najmä tých, ktorí už zanedlho sa budú schádzať k volebným urnám na radostné a významné voľby v našej republike. Jedno z pekne vyzdobených agitačných stredísk je aj v Novej Dobe v Bratislave. Foto: Archív TASR, autor J. Vrlik, 17.novembra 1954.
FOTO: Zamestnanci Československej plavby dunajskej v Bratislave srdečne privítali v utorok 9. novembra vo svojom kruhu prvého kandidáta strany na poslanca Národného zhromaždenia Karola Bacílka. Foto: Archív TASR, autor V.Přibyl, 19.novembra 1954.
FOTO: V baníckej obci Handlová vrcholia prípravy na voľby. Dovedna 637 agitátorov z deviatich agitačných stredísk pozýva občanov na besedy o tom, ako vyzerali voľby kedysi a dnes a súbory predvádzajú občanom bohaté kultúrne programy. Žiaci baníckeho učilišťa v Handlovej sa ochotne rozbehli po meste s plagátmi s predvolebnou tematikou. Usilovne ich vylepujú na určených miestach. Foto: Archív TASR, autor Š.Petráš. 9.júna 1960.
FOTO: Voľby do Národného zhromaždenia. Predseda SNR Karol Šmidke pri voľbách. Foto: Archív TASR, autor L.Roller, 30.mája 1948.
FOTO: Voľby do Národného zhromaždenia. Zástup ľudí pred jednou z volebných miestností v Bratislave. Foto: Archív TASR, autor L.Roller, 30.mája 1948.
FOTO: Na Záhorí bola volebná nedeľa radostným sviatkom. V družstevných dedinách prichádzali voliči manifestačne so záväzkami splniť úlohy tretej päťročnice za štyri roky. Roztancovaná mlaď pred volebnou miestnosťou v družstevnej obci Dojč. Foto: Archív TASR, autor S.Andil, 12.júna 1960.