Sekcia

Rok 1973: Košice dostali novú železničnú stanicu

Len tri dni pred koncom roka 1973 odovzdali v Košiciach do prevádzky novú budovu železničnej stanice.

 

     V lete 1860 prišiel do Košíc prvý vlak. Odvtedy slúžila cestujúcim aj železničná stanica, ktorá svojmu účelu vyhovovala viac ako 110 rokov. V 70. rokoch uplynulého storočia však historickú a kapacitne nepostačujúcu budovu nahradila nová moderná stanica.

     „Košické Pozemné stavby stavajú nákladom 74 miliónov korún novú železničnú stanicu v Košiciach. Po dokončení, koncom roku 1973, bude patriť medzi najmodernejšie v Československu.

     Stanica má vežovú a halovú časť. Vo vežovej budú administratívne oddelenia, ubytovne, byty pre železničiarov a ďalšie miestnosti. V halovej časti bude úschovňa batožín, dopravný dispečing, pokladnice, čakárne, bufety a prevádzkarne komunálnych služieb. Postupne vybudujú aj podchody k jednotlivým koľajištiam", píše sa v archívnej správe TASR.

Pohľad na železničnú stanicu v Košiciach, ktorá bude jednou z najmodernejších u nás. Vľavo je vežová časť a vpravo halová časť. Foto: archív TASR, autor A. Haščák/14. januára 1973

 

     Starú železničnú budovu zbúrali ešte pred otvorením novej. Na tú dobu modernú, architektonicky prepracovanú železničnú budovu otvorili 29. decembra 1973. Náklady na jej výstavbu sa nakoniec vyšplhali na 90 miliónov Kčs.

V týchto dňoch sa začala búrať stará železničná stanica v Košiciach, ktorá slúžila vyše 100 rokov. Na zábere búranie starej 100-ročnej železničnej stanice v Košiciach, ktorá uvoľnila svoje miesto novej modernej stanici. Foto: archív TASR, autor A. Haščák/20. novembra 1973