Sekcia

Na trh prichádzajú výrobky zo zahraničia

Národný podnik Klenoty a podnik zahraničného obchodu Merkúria prinášajú na náš trh začiatkom 70. rokov výrobky zo zahraničia. Má sa tak spestriť ponuka tovarov v čase normalizácie, keď sa pomaly uzatvárajú hranice pre cestovanie.

 

     Podnik zahraničného obchodu Merkúria a Domáce potreby Bratislava otvorili v stredu 11. februára 1970 na Kvačalovej ulici novú atraktívnu predajňu. Má byť miestom, kde bude podnik zahraničného obchodu overovať záujem kupujúcich o jednotlivé druhy zahraničných tovarov skôr, ako ich začne dovážať vo veľkom. Pre zákazníkov to bude znamenať, že v predajni Merkúria budú môcť za naše peniaze kúpiť zahraničný tovar, ktorý nie je na bežnom trhu.

     Predajni sa najviac potešia ženy, pretože jej hlavným sortimentom sú potreby pre domácnosť. Väčšinou sú to drobnosti, ktoré u nás nedostať a ženy sa im veľmi potešia pre ich praktickosť a vzhľad.

 

     Na Námestí 4. apríla v Bratislave otvoril v utorok 4. februára 1969 národný podnik Klenoty špecializovanú predajňu Orient. Zákazníci si v nej budú môcť kúpiť exkluzívny orientálny tovar z Egypta, Iránu, Indie, ZSSR a neskôr z Bulharska, Rumunska a Afganistanu.

Návštevníkom predajne Orient pri výbere tovaru ochotne poradí predavačka Eva Višňovská. Foto: archív TASR, autor J. Valko/4. februára 1969

 

      Najviac je zastúpený Egypt, u nás už známymi kolekciami medených tepaných váz, tanierov, soškami zo slonoviny s historickými motívmi, koženými výrobkami a bytovými doplnkami. Irán sa tu reprezentuje pravými perzskými kobercami, v cene až do 25 tisíc korún. Tepané strieborné predmety sa čakajú z Tunisu a Alžírska.

Pohľad do novej predajne Orient, ktorá uspokojí aj tých najnáročnejších. Foto: archív TASR, autor J. Valko/4. februára 1969