Sekcia

Rok 1958:Prvá motorová loď na Oravskej priehrade

Oravská priehrada, jedna z najväčších vodných stavieb na Slovensku, sa stala strediskom turistov a milovníkov prírody. V nedeľu 20. júla začala čeriť jej hladinu prvá motorová loď Žilina.

 

     Malebné okolie Oravského jazera navštívia každý rok tisícky našich pracujúcich, aby tu strávili chvíle odpočinku.

     Pracovníci Dopravného podniku mesta Brna dostali ako vládnu úlohu vyhotoviť pre jazero osobnú motorovú loď - do konca júla tohto roku. Záväzok nielen splnili, ale stanovený termín ešte skrátili o 5 týždňov!

Nová osobná loď, ktorá nesie meno Žilina na Oravskej priehrade. Foto: archív TASR, autor Š. Petráš/16. júla 1958
Nová osobná loď, ktorá nesie meno Žilina na Oravskej priehrade. Foto: archív TASR, autor Š. Petráš/16. júla 1958

 

     Dnes je už nová osobná loď, ktorá nesie meno Žilina na Oravskej priehrade. Loď je dvojpalubová, oceľová, pre 264 osôb, poháňaná dieselovým motorom. Je 26 metrov dlhá a váži 36 ton.

     Za účasti povereníka Štátnej kontroly Alexandra Pauloviča, delegácie Krajského výboru KSS a Krajského národného výboru zo Žiliny, ako aj početného obyvateľstva otvorili v nedeľu 20. júla na Oravskej priehrade osobnú lodnú dopravu.

     Pracovníci Dopravného podniku mesta Brna, ktorí podľa svojho záväzku na počesť XI. sjazdu KSČ skrátili termín výstavby o 30 dní, odovzdali loď koncom mesiaca jún sesterskému Dopravnému podniku v Žiline.

 

Prvú loď, ktorá začala brázdiť vlnami Oravského mora viedol zručný kapitán Dunajskej plavby. Foto: archív TASR, autor F.Kocian/22. júla 1958