Sekcia

Rok 1954: Nositeľná móda z národného podniku VKUS

Šitie na mieru slúži pracujúcim na Slovensku rozsiahlou sieťou svojich odevných závodov. Dnes sú pôvodné modely, ktoré sa predvádzajú na módnych prehliadkach, sprístupnené všetkým pracujúcim.

 

     "Kým za kapitalizmu dostávali pôvodné modely iba vybraní a vyvolení, ktorí si mohli dovoliť platiť za ne ohromné sumy, dnes sú pôvodné modely, ktoré sa predvádzajú na módnych prehliadkach, či už v Bratislave alebo v iných mestách, sprístupnené všetkým pracujúcim. Preto sa pracovníci pri výrobe modelov nevybíjajú pri vytváraní "módy pre módu", ale navrhujú modely predovšetkým účelné a praktické. Prirodzene - v súhlase s vkusom pracujúcich - tvoria modely tak, aby tieto upútali i svojou krásou. Takto môžu, pravda, poslúžiť zákazníkom iba kvalifikovaní pracovníci", uvádza archívna správa TASR.

Vystrihnuté látky spracúvajú jednotlivé pracovné skupiny krajčírov, ktorí súťažia medzi sebou o najlepšiu kvalitu. Na obrázku krajčíri Jozef Kšinan, Jozef Kširala a Ján Grubaj pri práci.

 

     V národnom podniku VKUS dbajú na sústavný rast svojich pracovníkov. Školia ich v závodných školách práce. Pomáhajú svojim závodom, ako aj menej skúseným pracovníkom na vidieku zasielaním vzorov strihov, prenášaním skúseností z najlepších pracovísk - napríklad metódy úsporného kladenia strihov na látku rôznej šírky a podobne. Takto spotrebiteľom ušetria veľa látky a zlepšujú im svoje služby. Pracovníci n. p. VKUS tak plnia úlohy vládneho uznesenia z 15. septembra m. r., ktoré uložilo zlepšiť aj tieto služby pracujúcim.

Ján Juráš, strihač v závode 4012, pracuje ako krajčír už 16 rokov. Pri strihaní pracuje už podľa novej metódy úsporného kladenia strihov. Foto: archív TASR, autor J. Lehocký/11. marca 1954

 

     Previerkou práce národného podniku VKUS sú periodické módne prehliadky. Zo svojich najlepších salónov prevádza n. p. VKUS na prehliadkach jarné a letné modely v Bratislave a v iných mestách Slovenska. Tak umožňujú ženám široký výber estetických a účelných šiat. Na základe pripomienok zo strany verejnosti, zlepšujú potom svoju prácu.