Sekcia

Rok 1976: Mladé nádejné bratislavské gymnastky sú v tých najlepších rukách

V športovej hale v Bratislave sa na tréningoch stretávajú dievčatá, ktorým učarovala gymnastika. Od roku 1973 sa im ako profesionálna trénerka venuje bývalá československá reprezentantka Marika Némethová – Krajčírová.

 

Táto zaslúžilá majsterka športu ešte pred niekoľkými rokmi patrila medzi opory československej ženskej športovej gymnastiky. Zúčastnila sa na troch olympijských hrách a niekoľkých majstrovstvách sveta a Európy.

„ Po skončení aktívnej pretekárskej kariéry sa Némethová – Krajčírová začala venovať trénerskej práci, najskôr ako dobrovoľná, od roku 1973 ako profesionálna trénerka. Na starosti má najmladšiu kategóriu nádejných gymnastiek v špecializovanej gymnastickej hale v Bratislave,“ uvádza sa v agentúrnej správe z roku 1976.

 

FOTO: V dňoch 11. a 12. júla uskutočnilo sa v športovej hale v Košiciach priateľské medzištátne stretnutie gymnastov juniorov a junioriek Československa a Maďarska. Reprezentantka Marianna Krajčírová. Foto: Archív TASR, autor G.Bodnár, 13.júla 1963.

 

Marianna Némethová – Krajčírová je absolventkou bratislavskej fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského. S aktívnou športovou činnosťou skončila po olympiáde v Mníchove a odvtedy sa venuje mladým gymnastickým talentom.

Ako trénerka pôsobila v Gymnastickom centre v Bratislave, v stredisku vrcholového športu, v športových kluboch a na Športovom gymnáziu v Bratislave. Na Slovensku vychovala niekoľko reprezentantiek, ale trénovala aj v Taliansku. Marianna Némethová - Krajčírová bola vyhlásená za najlepšiu slovenskú gymnastku 20.storočia.