Sekcia

Rok 1953: Najlepšia žilinská škôlka je na Námestí slobody

Aby matky mohli spokojne pracovať a pomáhať nášmu štátu v budovaní socializmu, starajú sa o ich deti školy. Najväčšia pozornosť sa im venuje v materských školách.

 

     "Najväčšia starostlivosť o dieťa prislúcha najmä materským školám, kde sú deti od troch do šiestich rokov, lebo potom odchádza do škôl národných.

     V Žilinskom kraji bolo pri vstupe do päťročného plánu len 98 materských škôl, koncom roku 1952 vzrástol počet na 201. Do konca roka ich počet stúpne na 225.

     Najlepšia materská škola zo Žilinského kraja je v Žiline na Námestí Dukla - Slobody. Tu je 80 detí pod starostlivým dozorom súdružky riaditeľky Jozefíny Slotovej a učiteľky Emílie Šmálovej", píše sa v archívnej správe TASR.

Pred každým jedlom a po jedle si deti umývajú ruky. Foto: archív TASR, autor J. Koláček/7. marca 1953
Maľovanie je veru krásna vec, najmä keď je tu toľko rôznych farbičiek. Tu detská fantázia vytvára rôzne stavby, stroje, zvieratká. Foto: archív TASR, autor J. Koláček/7. marca 1953

 

     "V dvoch priestorných a vkusne zariadených triedach je úplný poriadok a čistota. Deti tu nachádzajú druhý domov. Majú rôzne výchovné prostriedky napríklad: obrázkové knihy, stavebnice, hračky, môžu si kresliť, hrajú rôzne hry a cvičia. Po takej práci deťom vytrávi a s chuťou desiatujú alebo obedujú. Nakoniec povinný spánok, ktorý prospieva všetkým.

     Matky tak môžu spokojne pracovať lebo vedia, že pod vedením strany a vlády je o ich deti postarané. Svojou prácou prispievajú k upevneniu svetového mieru a šťastiu svojich detí", uvádza archívna správa TASR.

Deti pozorne počúvajú rozprávanie súdružky riaditeľky Jozefíny Slotovej. Foto: archív TASR, autor J. Koláček/7. marca 1953