Sekcia

Pred sto rokmi sa narodila herečka Mária Budská

Dňa 29. mája 1918 sa v Trenčíne narodila herečka Slovenského národného divadla Oľga Budská, v minulosti známa aj ako Bell-Olga.

 

     Oľga Budská sa divadlu venovala už ako malé dievča. Popri gymnáziu študovala spev u profesora Arnolda Flögla na bratislavskej Mestskej organovej a hudobnej škole (1935-1937) a neskôr (1937-1939) aj herectvo u profesora Janka Borodáča na Hudobnej a dramatickej akadémii v Bratislave.

     Prvýkrát sa na dosky SND postavila v roku 1939 ako hosťujúca subreta v operete. Od roku 1941 bola v stálom angažmán. Členka Slovenského národného divadla v Bratislave pôsobila najskôr v operete (1941-1945), neskôr sa stala sólistkou opery (1945-1946) a najdlhšie vo svojej profesionálnej kariére bola členkou činoherného súboru (1946-1976). Jej manželom bol významný divadelný režisér Jozef Budský, s ktorým sa zoznámila na divadelných doskách. Spoločne hrali v Hamletovi.

Režisér Jozef Budský naštudoval s činoherným súborom SND v Bratislave hru sovietskeho autora A. Arbuzova Príbeh na brehu rieky. Hra čerpá z bežného života a rozpráva o láske a práci, ktorá zušľachťuje a robí človeka lepším. Oľga Budská ako predavačka Larisa. Foto: archív TASR, autor V. Přibyl/7. mája 1960

 

     O. Budská sa presadila stvárnením zložitej psychiky krehkých a poetických hrdiniek. Najskôr účinkovala v operách a operetách. Zaujala v činoherných hrách Útrapy z rozumu, Rómeo a Júlia, Macbeth, Komédia omylov a iné od Shakespeara, Gorkého, Čechova a ďalších svetoznámych autorov. Spievala aj Esmeraldu v Predanej neveste a Karolku v Jenůfe. V SND pôsobila do roku 1976, keď odišla do dôchodku.

     Oľga Budská si zahrala v slovensko-francúzskom filme Kráľovská poľovačka (1969), v televíznej rozprávke z roku 1975 Zlaté jabĺčko a televíznom filme pod režisérskou taktovkou jej manžela Jozefa Budského Višňový sad z roku 1978.

 

     Herečka Oľga Budská skonala 25. mája 2015 v Bratislave iba štyri dni pred svojimi 97. narodeninami. Do poslednej chvíle bola vitálna, zaujímala sa o kultúru aj o nové trendy.