Sekcia

Rok 1957: Majstrovská Slovenska v zoskoku padákom

V nedeľu 23. júna sa začali na letisku pri Partizánskom celoslovenské majstrovstvá v zoskoku padákom, ktoré sú prvou celoslovenskou súťažou v športovom parašutizme a prípravou na V. majstrovstvá republiky.

 

     "Majstrovstvá Slovenska otvorili v nedeľu leteckým dňom, na ktorom letci - zväzarmovci predviedli ukážky pilotáže bezmotorových a motorových lietadiel, skupinové a sólové akrobacie.

     Na celoslovenskom prebore sa zúčastňuje 23 najlepších slovenských parašutistov, vybraných v krajských súťažiach. Okrem iných je tu aj svetový rekordér Štefan Švarc z Nitry, známy parašutista Ľudovít Jerguš z Banskej Bystrice a ďalší", uvádza archívna správa TASR.

Medzi účastníkmi celoslovenského preboru sú i dve ženy - parašutistky - Elena Volanská z Prešova ako najmladšia účastníčka majstrovstiev (vpravo) a Helena Mjartanová z Nitry, ktorá skáče už od roku 1954. Foto: archív TASR, autor L. Roller/23. júna 1957

 

     Na leteckom dni s úspechom vystúpila aj jediná slovenská letkyňa, akrobatka Jarmila Vesperínová z Nitry v sólovej akrobacii na motorovom lietadle.

     Najmladšou účastníčkou celoslovenských majstrovstiev v zoskoku padákom je Elena Volanská z Prešova. Je iba 18-ročná a má už za sebou 33 zoskokov.

Akrobatka Jarmila Vesperínová z Nitry. Foto: archív TASR, autor L. Roller/23. júna 1957
Najmladšou účastníčkou celoslovenských majstrovstiev v zoskoku padákom je Elena Volanská z Prešova. Foto: archív TASR, autor L. Roller/23. júna 1957

 

     Najlepší akrobati a parašutisti zápolili v Partizánskom do 28. júna. V piatok, posledný deň majstrovstiev, sa súťažilo v skoku z výšky 2400 m s výdržou 40 sekúnd a povinnými obrátkami. Preborníkom Slovenska a absolutným víťazom na rok 1957 sa stal Ľudovít Jerguš. V kategórii družstiev prvé miesto obsadilo družstvo z Banskobystrického kraja v zložení: Ľudovít Jerguš, Ján Major a Ján Tarabus.

Z dvoch žien, ktoré sa zúčastnili na majstrovstvách, si veľmi pekne viedla Helena Mjartanová z Nitrianskeho kraja. Na obrázku ju vidíme tesne po zoskoku padákom z 2400 m výšky so 40 sekundovou výdržou. Foto: archív TASR, autor L. Roller/28. júna 1957