Sekcia

Ľudia v Československu nevítali Nový rok na námestiach

Za socializmu sa ľudia lúčili so starým rokom hlavne doma pri televízoroch. Niektorí však strávili pár voľných dní v prírode. Išlo hlavne o podnikových rekreantov. Tatranské svahy však obľubovali aj zahraniční turisti.

 

     Hotely v tatranských strediskách boli počas vianočných prázdnin obsadené. Československí návštevníci boli väčšinou účastníkmi pobytových rekreácií, ktoré dostali za odmenu od svojich odborových organizácií, prípadne podnikov.  

    „Veľa bolo šťastlivcov, ktorí prežili v prvom turnuse Silvester na horách. Nový rok uvítal rekreantov bielym závojom a tak si všetci užili lyžovačky aj sánkovačky. V zotavovni Volga v Tatranskej Lomnici v najkrajšom prostredí pod Lomnickým štítom sa zišlo na týždennej rekreácii vyše 80 poľnohospodárskych pracovníkov z celej republiky,“ uvádza sa v agentúrnej  správe z roku 1967.

    Aj v čase budovania socializmu a to predovšetkým v období, kedy sa krajina v polovici 60. rokov začala otvárať vonkajšiemu svetu, mali veľký záujem o lyžovačku na horách zahraniční turisti.

 

     Možno si myslíte, že to boli hlavne rekreanti z bratských socialistických krajín. V hoteloch však nebolo mnoho turistov z vtedajšieho Sovietskeho zväzu. Rekreáciu v Tatrách počas Vianoc preferovali Maďari, Rakúšania a západní Nemci. Našli sa však aj milovníci prírody zo Švédska či iných krajín.

     „Nový rok privítali mnohí zahraniční turisti takmer zo všetkých krajín Európy. V hoteli Srdiečko na Chopku strávilo Silvestra 40 rakúskych hostí, ktorí sú u nás od Vianoc, ďalej hostia zo Švédska, NSR a Maďarska. Rakúski turisti, ktorí sú ubytovaní v hoteli Srdiečko, často trávia svoje voľné chvíle po lyžovačke pri krbe,“ napísal redaktor tlačovej agentúry.

 

     V polovici 80. rokov minulého storočia začali ľudia čoraz viac obľubovať termálne kúpaliská. Odolnejší si nenechali ujsť príležitosť vychutnať si kúpanie v termálnej vode ani na Silvestra.

    „Netradičným spôsobom sa s poslednými dňami roka 1986 rozlúčilo okolo 500 návštevníkov termálneho kúpaliska v Kováčovej. Využili tu možnosť silvestrovského kúpania, ktoré už tradične organizuje Správa rekreačných a telovýchovných služieb mesta Zvolen“, uvádza sa v agentúrnej správe.

    Priaznivé počasie v posledný deň roka 1967 vylákalo na zasnežené terény bratislavského Kamzíka stovky Bratislavčanov, ktorí mohli prvý raz v zime vyskúšať lyže a sánky hoci len na skúpej, ale dobrej snehovej pokrývke.