Sekcia

Rok 1983: Prvé interaktívne tabule pre deti

Zaujímavým nápadom, ktorý povzbudzuje detskú fantáziu, sa prezentoval akademický maliar Viktor Hulík z Bratislavy. Navrhol niekoľko plastických veľkoplošných tabúľ na hranie pre materské školy.

 

     "Plastické veľkoplošné tabule sú určené na hranie v materských školách a detských jasliach. Sú na nich vyobrazené motívy, ktoré deti od útleho veku obklopujú. Svoju fantáziu môžu najmenší rozvíjať priamo na tabuliach s obrázkami žiarivých farieb, ktorých dolná časť je určená na kreslenie. Niektoré prvky sú dokonca pohyblivé.

     K nesporným estetickým kvalitám tu teda pristupuje aj možnosť pedagogického využitia. Hracie tabule, zatiaľ inštalované v dvoch bratislavských predškolských zariadeniach, vzbudzujú u detí živý záujem. Výrobne nie sú zložité a mohli by sa stať vhodným tipom napríklad pre niektoré výrobné družstvo", píše sa v archívnej správe TASR.

Viktor Hulík pri navrhovaní a výrobe modelov tabúľ. Foto: archív TASR, autor V. Andor/18. októbra 1983
Deti zaujaté hrou. Snímka z materskej školy a detských jaslí na Listovej ulici v Bratislave-Prievoze. Foto: archív TASR, autor V. Andor/18. októbra 1983