Sekcia

Herečka E.Rysová chcela byť pôvodne architektkou

Známa slovenská herečka, ktorá počas svojej hereckej kariéry vdýchla život mnohým postavám, oslavuje životné jubileum.

FOTO: Ako slávnostnú premiéru k svojmu 30. výročiu uviedla Nová scéna v Bratislave inscenáciu komédie Antona Pavloviča Čechova Čajka. Hru uviedol činoherný súbor Novej scény pri príležitosti Mesiaca čs.-sovietskeho priateľstva. Naštudoval ju režisér Miloš Pietor, laureát Štátnej ceny Klementa Gottvvalda a v postave Trigorina hostoval zaslúžilý umelec Ladislav Chudík,člen Činohry SND . Eva Rysová, predstaviteľka Irän^ N.Arkadinovej, počas prestávky. Foto: Archív TASR, autor M.Borodáčová, 1.decembra 1976.

Eva Rysová sa narodila 16. augusta 1932 v dedinke Hajnáčka v okrese Rimavská Sobota. Pôvodne chcela byť architektkou, no herectvo jej učarovalo, keď ako stredoškoláčka účinkovala v divadelnom súbore v Lučenci.

Vysokú školu múzických umení (VŠMU) v Bratislave absolvovala v roku 1955 a následne nastúpila do súboru Armádneho divadla v Martine, kde hrala do roku 1960. V rokoch 1960-1965 pôsobila v Krajovom divadle (KD) v Trnave a krátko aj v KD v Nitre. V roku 1966 sa stala členkou činohry Novej scény v Bratislave.

Za desaťročia pôsobenia v divadlách vytvorila rozsiahlu paletu žánrovo rozmanitých postáv. Uplatnila sa vo veselohernom a komediálnom repertoári, dominantou jej herectva však boli veľké klasické postavy.

 

 

FOTO: Ako slávnostnú premiéru k svojmu 30. výročiu uviedla Nová scéna v Bratislave inscenáciu komédie Antona Pavloviča Čechova Čajka. Čechovovu hru uviedol činoherný súbor Novej scény pri príležitosti Mesiaca čs.-sovietskeho priateľstva. Naštudoval ju režisér Miloš Pietor, laureát Štátnej ceny Klementa Gottvvalda a v postave Trigorina hostoval zaslúžilý umelec Ladislav Chudík,člen Činohry SND. Eva Rysová a Magda Vášáryová počas prestávky. Foto: Archív TASR, autor M.Borodáčová, 1.decembra 1976.

 

Vytvorila postavy v takmer desiatkach televíznych filmov, napríklad Pomsta starej dámy alebo na každého raz dôjde (1968), Prípad jasnovidca Hanussena (1969), Portrét Doriana Graya (1969), Šaty (1972), Americká tragédia (1976), Príbeľská vzbura Janka Kráľa (1978), Eygletiérovci (1986), Prípad poručíka Seeborna (1988), Mastný hrniec (1991), Podozrenie (1993).

V slovensko-českom koprodukčnom filme režiséra Dušana Rapoša Suzanne (1996) si zahrala úlohu lekárky. Vystupovala v televíznej rozprávke Orest z rodu čarodejníkov (2010). Starú mamu rodiny Roznerovcov stvárnila v rodinnom seriáli z vinárskeho prostredia, ktorý sa vysiela od roku 2013.

 

FOTO: Novovymenovaní zaslúžilí umelci - Bratislava Člen Predsedníctva ÚV KSS, minister kultúry SSR Miroslav Válek odovzdal 2. mája v Bratislave novovymenovaným zaslúžilým umelcom diplomy o udelení tohto čestného titulu 8 Členka činohry SND Eva Suchánková - Rysová /vpravo/ preberá diplom z rúk M. Válka. Foto: Archív TASR, autor M.Borodáčová, 2.mája 1988.

 

Na domovskej divadelnej scéne ju bolo vidieť v postave kráľovnej Eleonóry v inscenácii Kráľ Ján (1995), ako tetu Mimi v muzikáli The Beatles (2000), ako Izergil v Balade o zlodejovi koní alebo Cigáni idú do neba (2001). Zahrala si aj postavu Madame Renaudovej v Klietke bláznov (2002), postavu Mamy v inscenácii Osem žien (2003).

V muzikáli Fidlikant na streche účinkovala v roku 2007. V rozprávke Mrázik uvedenej v roku 2008 si zahrala postavu rozprávačky. V roku 2009 vytvorila v predstavení Horúce leto 68 autora Viliama Klimáčka hlavnú postavu Anny. Predstavenie uviedlo kanadské Torontské slovenské divadlo počas šnúry divadelných predstavení po Slovensku.
       

FOTO: Armádne divadlo v Martine uvedie l.júna divadelnú hru od A. Gladkova Večne mladá história. Hrdinskú komédiu v 4. dejstvách režíruje D. Janda, laureát štátnej ceny Klementa Gottwalda Kutuzov (Ľudovít Greššo) vyznamenáva Šuru (Eva Rysová) za odvahu. Foto: Archív TASR, autor F.Kocian, 28.mája 1958.

 

Držiteľka Ceny Karla Čapka za rok 2005 svoje vedomosti z hereckého "kumštu" odovzdávala študentom herectva. Vyše tri desaťročia pripravovala mladých adeptov herectva na VŠMU, do roku 2012 učila na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave.

České ocenenie Krištáľová ruža za prednes získala v roku 2003. Cenu Kvet Tálie, ocenenie významnej ženskej hereckej osobnosti, si herečka Eva Rysová prevzala v aprílu 2012.