Sekcia

Herec Slavomír Záhradník by mal 80 rokov

Filmový a divadelný herec Slavomír Záhradník, bývalý člen činohry Divadla Nová scéna v Bratislave bol známy aj svojím špecificky zafarbeným hlasom.

FOTO: Slovenská filmová tvorba v roku 1961 V Bratislave vo Filmových ateliéroch na Kolibe nakrútia v tomto roku šesť celovečerných hraných filmov. Z toho dva celovečerné filmy Predjarie a Pieseň o sivom holubovi sú už odovzdané. V tomto mesiaci nakrúcajú filmy Polnočnú omšu a Jánošíka. Mladý slovenský režisér Ján Lacko nakrúca v týchto dňoch spolu s kameramanom Vladimírom Ješinom v Bratislave celovečerný hraný film zo študentského prostredia VŠMU. Hlavní predstavitelia filmu sú mladá česká herečka Jana Kasanová a slovenský herec Štefan Kvietik. Jana Kasanová v úlohe Betky, poslucháčky VŠMU a Slavo Záhradník v úlohe technika. Fotot: Archív TASR, autor M.Slosiariková, 19.augusta 1961.

Zbojník Martin z kultovej komédie Pacho, hybský zbojník (1975) alebo otec Zrubec z muzikálu Fontána pre Zuzanu (1985), to sú úlohy, vďaka ktorým si Slava Záhradníka pamätá mnoho divákov. Jeho najvýraznejším hereckým prostriedkom bol slovný prejav opierajúci sa o osobité drsné zafarbenie hlasu.

Slavomír Záhradník sa narodil 10. júla 1937 v Nižnej Boci na Liptove. Štúdium herectva absolvoval na bratislavskej Vysokej škole múzických umení (VŠMU). Úspešne pôsobil na bratislavských divadelných scénach, bol členom činohry Divadla Nová scéna, hral v legendárnom kabarete Tatra Revue aj v Divadle poézie. Od roku 1974 bol v slobodnom povolaní.

 

FOTO: Hlavná predstaviteľka filmu, česká herečka Jana Kasanová a slovenský herec Slavo Záhradník v rozhovore s režisérom filmu Jánom Lackom. Foto: Archív TASR, autor M.Slosiariková, 19.augusta 1961.

 

Predstaviteľ tvrdých a priamych chlapov stvárnil mnoho zaujímavých postáv nielen na divadelných doskách, ale aj vo filme a v televízii. Slava Záhradníka režiséri obsadzovali do úloh vojakov, policajtov aj inžinierov.

Jeho filmografiu tvoria okrem iných snímky Smrť sa volá Engelchen (1960), Majster kat (1966), Volanie démonov (1967), Traja svedkovia (1968), Prešporská kasáreň maľovaná (1975), Putování Jana Amose (1983), Kára plná bolesti (1985), Riaditeľ (1986) alebo Reverend (1989). Slavomír Záhradník zomrel 5. decembra 1991 vo veku 54 rokov.